Piękna i inwazyjna roślina z USA w Polsce. "Skunksowa kapusta" rośnie w Sudetach

Piękna i niebezpieczna. Tulejnik amerykański to roślina przyciągająca uwagę nieszablonowym wyglądem, ale dla europejskiego ekosystemu może być niebezpieczna. Jeden z takich okazów znajduje się Sudetach Zachodnich.

Tulejnik amerykański pochodzi z Ameryki Północnej
Tulejnik amerykański pochodzi z Ameryki PółnocnejRobert L. Potts/Design Pics/East NewsEast News

Tulejnik amerykański (Lysichiton americanus) wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. I nie tylko. Roślina z rodziny obrazkowatych pochodzi z Ameryki Północnej i rośnie na podmokłych terenach - bagnach, w lasach nad strumieniami i innymi zbiornikami wodnymi. Tam skąd pochodzi tulejnik, nazywany jest skunksową kapustą (skunk cabbage), ponieważ w czasie kwitnienia wydziela charakterystyczny zapach. Nieatrakcyjny dla ludzi, ale wabiący owady, między innymi muchy i chrząszcze.

Właściwości zdrowotne

Tulejnik ma również zastosowanie w medycynie ludowej oraz... zwierzęcej. Służy jako pokarm i lek dla niedźwiedzi, które spożywają korzenie po hibernacji, aby oczyścić organizm z toksyn. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej stosowali tę roślinę do opatrywania ran i oparzeń, a w czasie głodu tulejnik był zjadany praktycznie w całości. Liście mają ostry, pieprzny smak, ale trzeba uważać z przedawkowaniem ze względu na zawartość kryształów szczawianu wapnia.

W dużych liściach tulejnika przechowywano też żywność.

Skunk cabbage w SzkocjiFLPA/John EvesonEast News

Tulejnik amerykański w Europie

Lysichiton americanus występuje nie tylko na swoim naturalnym terytorium, czyli np. w Alasce, Oregonie lub Waszyngtonie. Roślina rozprzestrzeniła się też w Europie. Na początku XX w. została wprowadzona do brytyjskich upraw (ogródki oraz podmokłe obszary), a następnie spontanicznie rozprzestrzeniła się na dużo większe obszary, także w Irlandii. Od 2018 r. rekomenduje się, aby nie hodować tulejników, ponieważ są agresywne i wypierają gatunki rodzime. W Polsce roślina ta bywa również uprawiana w przydomowych ogrodach (sadzonki można kupić w sieci) lub ogrodach botanicznych.

W 2016 r. Unia Europejska sklasyfikowała Lysichiton americanus jako gatunek inwazyjny

Karkonoski Park Narodowy informuje, że pierwszy, dziki tulejnik amerykański w naszym kraju został odnaleziony w Rudawach Janowickich. Odkrył ją Marian Bochynek z Zachodniosudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego. Karkonoski Park Narodowy uspokaja, że roślina nie rozprzestrzenia się na inne obszary, a rośnie w naszym kraju już długo. "W Polsce na razie nie wyrwał się ze stawu, w którym jest prawdopodobnie kilkadziesiąt lat" - informuje park. 

Występowanie tulejnika w Polsce w stanie dzikim jest jednak nadal rzadkością.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas