Pandy wielkie mają swojego "Facebooka". O czym rozmawiają?
Naukowcy Michigan State University odkryli, że pandy wielkie - uważane od dawna za samotników - prowadzą zaskakująco aktywne życie społeczne, komunikując się z bliskimi na... swoim Facebooku.
Wygląda na to, że niedźwiedzie bambusowe (Ailuropoda melanoleuca) ukrywały przed nami swoje aktywne życie społeczne. Do tej pory naukowcy uważali, że to gatunek nieśmiały, samotny i raczej aspołeczny, a tu niespodzianka. Pandy wielkie mają nawet swojego Facebooka, a przynajmniej coś na wzór naszej popularnej platformy społecznościowej, za pomocą której się komunikują.
Pandy nie są wcale takimi samotnikami
Podczas badania na pandach zamieszkujących rezerwat przyrody Wolong w Chinach badacze z Michigan State University (MSU) odkryli, że zwierzęta te zostawiają na niektórych drzewach sygnały zapachowe dla innych przedstawicieli swojego gatunku. I choć znakowanie zapachowe nie jest zjawiskiem nowym, o czym doskonale wie każdy, kto choć raz wyprowadzał na spacer psa, to w komunikacji między pandami dzieje się o wiele więcej, niż wcześniej sądziliśmy.
Pozostawiane na tzw. drzewach zapachowych wiadomości są niezwykle złożone - pandy mogą dać innym znać, że często przebywają na danym terytorium, dosłownie "logując się" do drzewa i pozostawiając szczegółowe informacje na temat płci, wieku, statusie rozrodczym, osobowości i wielkości fizycznej.
To całkiem oczywiste, że wymieniają informacje poprzez znakowanie zapachem. Te drzewa zapachowe to media społecznościowe. Podobnie jak Facebook, są one asynchroniczne, co oznacza, że nie musisz być w tym samym miejscu w tym samym czasie. Umożliwiają transmisję dla wielu i jest to rekord. Panda zaznaczająca drzewo nie różni się zbytnio od człowieka dokonującego wpisu na Facebooku
Wąchając oznaczone drzewo, panda może zatem ustalić, czy spotkała się wcześniej z tą pandą i wychwycić inne wskazówki, takie jak płeć, dominacja, rozmiar i fakt, czy jest gotowa do krycia - wszystkie te cechy mogą pomóc innemu osobnikowi czytać otoczenie bez przebywania w obecności innego niedźwiedzia.
Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że zachowanie pandy zmieniało się w ciągu roku. Zwierzęta przez większość czasu wolały komunikować się z bliskimi członkami rodziny, ale gdy nadszedł sezon lęgowy, przybywało "rozmów na temat nowych kontaktów".
Badacze uważają, że ma to na celu zarówno oznaczenie terytorium za pomocą drzew, jak i zniechęcenie do chowu wsobnego i zużywającej energię ryzykownej rywalizacji. A że samice pandy wielkiej owulują tylko raz w roku i zajście w ciążę jest możliwe przez dosłownie 24-72 godziny, to skuteczna komunikacja ma kluczowe znaczenie.