Pajęczak na kształt skorpiona. Żyje w polskich lasach i bibliotekach

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) wyglądają z bliska jak krewni skorpionów. Jednak, chociaż mają charakterystyczne szczypce, nie należy się ich bać. Co więcej, pajęczaki pełnią istotne funkcje w ekosystemie i pomagają w zwalczaniu szkodników.

Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) wyglądają z bliska jak krewni skorpionów
Zaleszczotki (Pseudoscorpiones) wyglądają z bliska jak krewni skorpionówEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Żyje w lesie i w muzeum

Zaleszczotki to drapieżne pajęczaki, polujące na niewielkie bezkręgowce. "Pseudoskorpiony" żyją w różnych miejscach na świecie - można je spotkać zarówno strefach tropikalnych, jak i w Europie. Na naszym kontynencie żyje ok. 450 gatunków tych pajęczaków, z czego w Polsce 38. W zależności od gatunku można spotkać je w różnych miejscach. Pajęczaki posiadają też rozmaite barwy.

"Pseudoskorpion"
"Pseudoskorpion"East News

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli jest zaleszczotek książkowy. Poluje na owady, żywiące się papierem. Zaleszczotek pospolity, Chelifer cancroides w ten sposób "pomaga" bibliotekarzom. Z kolei w zbiorach muzealnych występuje zaleszczotek muzealny, Cheiridium museorum, który zwalcza muzealne szkodniki.

Pseudoskorpiona w naturze ciężko dostrzec - może żyć pod kamieniem, ukrywać się w ściółce, a nawet w starych ulach i pośród zapomnianych książek. Maleńki pajęczak jest bardzo trudny do zauważenia.

Czy zaleszczotki są niebezpieczne dla ludzi?

Na temat pajęczaków głos zabrały Lasy Państwowe. "Mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że gość ze zdjęcia żyje w Polsce. Dobra - to nie skorpion, to zaleszczotka, mierzący kilka milimetrów pajęczak. Jest drapieżnikiem polującym na niewielkie bezkręgowce. Nie ma kolca jadowego" - uspokajają leśnicy.

Zaleszczotki pełnią więc kluczowe role w ekosystemach, w których się pojawiają. Z ludźmi żyją w harmonii, o ile nie ktoś nie będzie chciał zrobić im krzywdy.

Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas