Ośmiornice tak jak ludzie posiadają „skaczące geny”

Zespół włoskich naukowców zaobserwował u ośmiornic transpozony, czyli sekwencje DNA mogące przemieszczać w obrębie genomu. Takie „skaczące geny” znajdują się również u ludzi i stanowią niemal połowę naszego materiału genetycznego. Nowe odkrycie z pewnością pozwoli nam zbliżyć się do poznania tajemnicy inteligencji tych głowonogów.

Ośmiornice mają z nami wiele wspólnego
Ośmiornice mają z nami wiele wspólnegoBeckmannjanWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ośmiornice nie bez powodu nazywane są jednymi z najinteligentniejszych stworzeń na naszej planecie. Przykładowo kilka lat temu badacze z Nowej Zelandii postanowili nauczyć jednego osobnika sztuki fotografii, co z pewnością wymagało nie lada umiejętności poznawczych od wspominanego gatunku.

"Skaczące geny" ośmiornic

Tym razem ośmiornicom postanowili przyjrzeć się uczeni z Włoch, którzy odkryli niezwykłą analogię tych zwierząt do ludzi. Otóż podobnie jak my posiadają one "skaczące geny", zwane fachowo transpozonami. Są to sekwencje DNA, które mogą przemieścić się na inną pozycję w genomie. Wówczas dochodzi do procesu transpozycji.

W 2001 roku odkryto, że aż 45 procent ludzkiego genomu składa właśnie z takich "skaczących genów". Początkowo naukowcy uważali je za bezużyteczne, przez co nazywano je nawet "śmieciowym DNA", jednak dzisiaj wiemy, że ich obecność nie jest obojętna.

Właśnie takie sekwencje odkryto u dwóch gatunków ośmiornic - ośmiornicy zwyczajnej (Octopus vulgaris) oraz ośmiornicy kalifornijskiej dwupunktowej (Octopus bimaculoides). Co więcej, niektóre z nich należą do rodziny LINE, którą wielu naukowców wiąże z umiejętnościami poznawczymi takimi jak uczenie się czy pamięć. Taka rewelacja z pewnością zbliży nas do poznania tajemnicy niezwykłej inteligencji tych stworzeń.

Dosłownie wskoczyłam na krzesło, gdy pod mikroskopem zobaczyłam bardzo silny sygnał aktywności tego elementu w płacie pionowym.

- Odkrycie aktywnego elementu z rodziny LINE w mózgu obu gatunków ośmiornic jest bardzo istotne, ponieważ wspiera ideę, że te elementy pełnią określoną funkcję wykraczającą poza "kopiowanie i wklejanie" - wyjaśnia Remo Sanges, współautor badania.

- Dosłownie wskoczyłam na krzesło, gdy pod mikroskopem zobaczyłam bardzo silny sygnał aktywności tego elementu w płacie pionowym, strukturze mózgu, która u ośmiornicy jest miejscem uczenia się i zdolności poznawczych podobnie jak hipokamp u ludzi - powiedziała Giovanna Ponte.

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas