Reklama

Ośmiornice mają ulubione macki. Naukowcy zbadali taktykę ich polowań

Osiem ramion ośmiornic zazwyczaj sprawiedliwie dzieli się pracą. Wszystkie macki zgodnie współpracują gdy zwierze porusza się, ukrywa, manipuluje obiektami - i poluje. Ale choć ich ruchy mogą pozornie wydawać się nieco przypadkowe i niezręczne, w rzeczywistości ośmiornice bardzo precyzyjnie operują swoimi złożonymi chwytakami.

"Normalnie, gdy patrzysz przez chwilę na ośmiornicę, nic nie jest powtarzalne. Wiją się wokół... i po prostu wyglądają dziwnie poruszając się " mówi Trevor Wardill, adiunkt w College of Biological Sciences, który bada ośmiornice i inne głowonogi.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Current Biology, Wardill i współpracownicy sprawdzali, czy ośmiornice preferują niektóre ramiona podczas polowania, zamiast używać wszystkich w takim samym stopniu. Lepsze zrozumienie, w jaki sposób używają ramion, pomoże w opracowaniu nowej generacji zręcznych, miękkich robotów.

Reklama

Naśladowanie natury

Aby to sprawdzić, badacze karmili niewielkie ośmiornice wielkości piłek tenisowych, wrzucając do ich zbiorników różne rodzaje zdobyczy, w tym kraby i krewetki, i nagrywali na wideo ośmiornice rzucające się na przekąskę. Ponieważ kraby poruszają się powoli, podczas gdy krewetki mogą szybko uciec, każdy rodzaj zdobyczy wymaga innej taktyki polowania.

Okazuje się, że ruchy atakującej ośmiornicy są bardzo przemyślane. Uderzając, głowonogi używały zawsze ramion znajdujących się po tej samej stronie ciała, co oko patrzące na ofiarę i bez względu na rodzaj ofiary, pierwsze uderzenie wyprowadzała drugą macką od środka. Tu jednak podobieństwa w polowaniu na kraby i krewetki się kończą. Atakując powolne, ale dobrze uzbrojone kraby, ośmiornice rzucały się na ofiarę jak kot. Aby upolować krewetkę, skradały się do niej, by jej nie spłoszyć. Po uderzeniu drugą macką zabezpieczały ofiarę sąsiednimi ramionami. 

Flavie Bidel, główny autor i badacz z tytułem doktora w laboratorium, był zszokowany tym, jak w przewidywalny sposób ośmiornice wykorzystywały do chwytania ofiar to samo, drugie ramię. 

"Ośmiornice są niezwykle silne i zręczne. Chwytanie przedmiotów czy otwieranie pojemników jest dla nich trywialne. Jeśli zdołamy się od nich czegoś nauczyć, będziemy mogli zastosować to w budowie pojazdów podwodnych czy miękkich robotów" mówi Wardill. Twierdzi, że inspirowane ośmiornicami pojazdy mogą odegrać kluczową rolę w eksploracji głębin oceanicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ośmiornice | zwierzę | zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy