Olbrzymie stawonogi rządziły w morzach 470 mln lat temu

Najnowsze odkrycia skamieniałości w Maroku pokazują, że 470 mln lat temu w morzach dominowały olbrzymie stawonogi, niektóre osiągały nawet dwa metry długości - piszą naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach "Scientific Reports".

Skamieniałości z Maroka pokazują obraz życia w morzach w ordowiku 470 mln lat temu. W ekosystemie dominowały wówczas olbrzymie stawonogi.

Kiedyś żyły tam ogromne stawonogi. Dzisiaj to pustynia

Stanowisko paleontologiczne, skąd pochodzą skamieniałości, znajduje się w pobliżu Taichoute w prowincji Zagora. Dzisiaj jest to pustynia, ale przed setkami milionów lat obszar zalany był morzem.

Stawonogi - przodkowie dzisiejszych owadów, pająków czy krewetek - osiągały tu nawet dwa metry długości. Niektóre gatunki na tym stanowisku nie były wcześniej znane naukowcom.

Zachowały się głównie odciski twardych części organizmów, trafiają się jednak również ślady miękkich narządów, dzięki czemu paleontolodzy mają niezwykłą okazję poznania anatomii zwierząt z tak wczesnego etapu ewolucji.

Reklama

Stawonogi sprzed milionów lat miały nawet dwa metry długości

Stanowisko leży blisko formacji geologicznej Fezouata. Znana jest ona z licznych skamieniałości z okresu ordowiku, najnowsze odkrycia są jednak wyjątkowe. Zachowały się bowiem skamieniałości swobodnie pływających gatunków stawonogów. Po śmierci ciała zwierząt trafiały głęboko na dno morza, gdzie stawały się pożywieniem dla innych gatunków.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy