Nowy grzyb robi furorę w Polsce. To fatalna wiadomość dla prawdziwków
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Jeszcze 10 lat temu trudno było znaleźć tego grzyba w naszym kraju. Ale złotoborowik wysmukły, znany też jako borowik amerykański lub wrzosowy, pojawia się w polskich lasach coraz częściej. W tym sezonie wysyp jest tak duży, że niektóre źródła mówią wręcz o "inwazji".
Mówią o nim "grzyb dla leniwych", bo rozprzestrzenił się w Polsce na tyle licznie, że nie trzeba go nawet specjalnie szukać. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że ta "inwazja" to kwestia zaledwie ok. 10 ostatnich lat.
Nowy grzyb w polskich lasach. To zła wiadomość dla prawdziwka
Borowik amerykański najpierw pojawiał się w borach nad Bałtykiem, ale teraz spotyka się go nawet na Śląsku i w Górach Świętokrzyskich. Jak wskazuje nazwa - pochodzi z USA. "Lubi" jednak nasze sosny, dlatego w latach 80. XX w. zadomowił się w Europie, a potem także w Polsce.
Grzybiarze może i cieszą się z wysypu złotoborowika wysmukłego, ale w dłuższej perspektywie może być to bardzo zła wiadomość dla naszych lasów. Leśnicy prognozują bowiem, że borowik amerykański może wyprzeć z Polski kochanego (nie tylko przez grzybiarzy) borowika szlachetnego. A to już zakrawa o (między) narodowy skandal.
Problem w tym, że borowik szlachetny potrzebuje specyficznych warunków do wzrostu. Musi mieć towarzystwo muchomora czerwonawego i najlepiej jeszcze muchomora twardego, a na dodatek bakterie Pseudomonas - podaje Nadleśnictwo Przymuszewo.
Borowik amerykański. Jak wygląda i gdzie go szukać
Borowik amerykański taki wybredny nie jest. Wręcz przeciwnie. Na dodatek nasze owady jeszcze się nim nie żywią, ponieważ po prostu go nie znają. Grzyb ten jest ponadto smaczny i daje dużo owocników.
Jak rozpoznać złotoborowika wysmukłego? Od prawdziwka będzie się różnił przede wszystkim trzonem (nóżką). Ta w przypadku borowika amerykańskiego jest silnie bruzdowana, ma żłobkowaną powierzchnię. Uwagę zwraca też charakterystyczna falbanka na kapeluszu.
Borowiki wrzosowe występują najczęściej pod sosnami i kosodrzewiną. Pierwsze okazy pojawiają się już w sierpniu. Jak wskazuje nazwa, często można spotkać je na wrzosowiskach i wydmach zarośniętych przez sosny.