Nowe ogniska ptasiej grypy wykryto w Wielkopolsce

W Wielkopolsce wykryto kolejne ogniska ptasiej grypy. Chorobę zdiagnozowano w hodowli w miejscowości Kiełpiny (gmina Siedlec). W gospodarstwie utrzymywanych jest prawie 630 tys. kur niosek.

Kolejne przypadki ptasiej grypy zarejestrowano w Wielkopolsce
Kolejne przypadki ptasiej grypy zarejestrowano w Wielkopolsce123RF/PICSEL

W ostatnich dniach potwierdzono kolejne w Wielkopolsce ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (ptasiej grypy) m.in. na terenie powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego oraz kępińskiego - informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu.

Ptasia grypa: nowe ogniska w Wielkopolsce

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono także na terenie powiatu wolsztyńskiego. Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N1 w próbkach pobranych w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim.

Inspekcja Weterynaryjna ostrzega: Ptasia grypa może powrócić

"Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 627 126 szt. kur niosek. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków" - wskazano.

Ptasia grypa w Izraelu. Nie żyje 5 tys. żurawi i 500 tys. kur

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, w ubiegłym roku w regionie potwierdzono łącznie 122 ogniska ptasiej grypy.

"Zwierzostan": KuryIPLA
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas