Niezwykły szpital dla sokołów w Katarze

W związku z nadchodzącymi mistrzostwami świata w piłce nożnej wiele osób postanowiło dowiedzieć się nieco więcej na temat gospodarza tej imprezy, czyli Kataru. Trzeba przyznać, że jego kultura różnie się zdecydowanie od naszej, a niektóre instytucje znajdujące się w nim mogą zaskakiwać zakresem swoich kompetencji. W końcu mało kto wie, że w tym niezwykle bogatym państwie znajdziemy między innymi specjalne szpitale wyłącznie dla sokołów.

article cover
Facebook

"Hej, hej, hej sokoły" - mógłby powiedzieć pracownik katarskiego szpitala po wejściu do budynku. Sokolnictwo jest tak ważną częścią arabskiego dziedzictwa i kultury, że postanowiono w kilku krajach Bliskiego Wschodu wybudować specjalne szpitale, aby wspomniane ptaki miały dostęp do jak najwyższej jakości opieki.

Oczywiście jak to bywa w bogatych państwach, pieniędzy na nic się nie żałuje, dlatego najlepsi fachowcy są zatrudniani, aby utrzymać sokoły w wybornej formie. Weterynarze pracują, używając najnowocześniejszych sprzętów, dzięki czemu śmiało można wysnuć tezę, że arabskie sokoły mają lepszą opiekę niż ludzie w wielu częściach świata. Co więcej, nie muszą one czekać po kilka miesięcy w kolejkach do specjalistów.

Właściciele ptaków przyprowadzają je na najróżniejsze zabiegi medyczne takie jak badania krwi, endoskopia czy rentgen, ale również dbają o wygląd zwierząt poprzez fundowanie im ostrzenia kłów czy dziobów oraz różnych rodzajów pielęgnacji piór. Wśród popularnych czynności znajduje się również montowanie urządzeń GPS... także w postaci implantów.

Sokoły co jakiś czas wystawia się w konkursach piękności czy specjalnych zawodach, gdzie zgarnąć można miliony dolarów. Podobnie jak w piłce nożnej na sprzedaży najlepszych zawodników zarabia się niewyobrażalnie wielkie pieniądze. Tak właśnie wygląda rozrywka w chorobliwie bogatym Katarze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas