Niezwykły skarb w Karkonoszach. Wygląda jak lód, ale nim nie jest

W polskich górach można znaleźć wiele rodzajów kamieni szlachetnych. Wśród nich występuje wyjątkowy kryształ górski. Nie zawsze jednak łatwo zidentyfikować ten szlachetny kamień, ponieważ wygląda jak skamieniały lód. Ta odmiana kwarcu występuje też w Karkonoszach.

Dobrze wykształcone kryształy kwarcu występują głównie na Przedgórzu Sudeckim i w Karpatach
Dobrze wykształcone kryształy kwarcu występują głównie na Przedgórzu Sudeckim i w Karpatach/FacebookEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wygląda jak lód, a jego nazwa pochodzi od greckiego kyros, co oznacza "lód". Mowa o krysztale górskim, będącym odmianą kwarcu. Kilka wieków wstecz uważano, że ten szlachetny kamień jest właśnie zamarzniętą wodą, która zamarzła wysoko w górach, gdzie lód nigdy nie topnieje nawet po podgrzaniu. Okazało się, że skamieniały lód to poszukiwany przez wielu kryształ górski.

Karkonoski Park Narodowy podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciem lodowego minerału, który występuje na obszarach Karkonoszy. "Dawniej sądzono, że kryształy górskie powstają kiedy woda wypełnia pustki w skałach, a tam przez długi czas działają na nią bardzo niskie temperatury. Efekty długiego oddziaływania niskich temperatur na wodę możemy podziwiać np. kiedy drobiny wody ze strumieni spadają na rośliny i na nich zamarzają" - podali przedstawiciele parku narodowego.

Kryształ górski w Karkonoszach. Wygląda jak lód

Kryształ górski występuje w Karkonoszach i był znany wśród mieszkańców i przyjezdnych od dawna. Poszukiwacze kamieni szlachetnych cenili i nadal doceniają go ze względu na podobieństwo do diamentów. Wielu zbieraczy wierzy, że w krysztale drzemie prawdziwa moc i używają go jako talizmanu.

W Karkonoszach minerału poszukiwano w okolicach Szklarskiej Poręby, Karpacza oraz Kowar. Z powodzeniem można szukać ich także w obrębie nieczynnego kamieniołomu granitu w Michałowicach.

Legendą zawsze owiane były kryształy górskie ze Żlebu Kryształowego w Wielkim Śnieżnym Kotle. W literaturze z tego miejsca opisywane są żyły kwarcowe, a także tzw. kwarc palisadowy. Zresztą sama nazwa żlebu wskazuje na obecność kryształów.
Karkonoski Park Narodowy

Kryształ górski jako odmiana kwarcu wyróżnia się swoim przezroczystym i lodowym obliczem. Inne te minerały przybierają barwy fioletu, szarości, czy różu. W specjalistycznym języku określa się to tęczową iryzacją. Pokruszone fragmenty kryształu górskiego można również łatwo pomylić ze szkłem.

Kryształ górski. Przezroczysty kwarc

Pod względem chemicznym kwarc jest dwutlenkiem krzemu, a jego twardość w skali Mohsa (10-stopniowa skala twardości minerałów) wynosi 7. Kryształ górski występuje najczęściej w skałach magmowych i w utworach hydrotermalnych. Dobrze wykształcone i okazałe kryształy górskie zbierano m.in. w okolicach żył hydrotermalnych.

Najpiękniejsze i najczystsze okazy w Polsce pochodziły z Jegłowej koło Strzelina. Największy znaleziony kryształ górski ważył 17 ton (znalezisko w Mongolii).

Duży okaz kryształu górskiego
Duży okaz kryształu górskiegoMarek BazakEast News
W lasach zaroiło się od kłusowników. Grudzień to najgorszy okresPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas