Niemcy: Burze jak raz na dekadę, w części kraju chaos

Zalane piwnice i podtopione ulice - tak wygląda część południowych i zachodnich Niemiec. Dzisiaj ekstremalne burze są spodziewane na wschodzie i północy kraju.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnedigidreamgrafix 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W samym Frankfurcie w ciągu dwóch godzin we wtorek wieczorem zgłoszono ponad 600 wezwań - poinformowała straż pożarna. Ulewne deszcze z opadami do 45 litrów na metr kwadratowy w bardzo krótkim czasie doprowadziły do zalania piwnic, podtopienia przejść podziemnych i dróg przelotowych. Chwilami nie funkcjonowała komunikacja.

"W Landshut w Bawarii w niektórych częściach miasta woda stała na ulicach. Padło wiele drzew, zalane zostały piwnice. Straż pożarna w Landshut otrzymała ponad 600 zgłoszeń alarmowych", informuje w środę portal RND.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

W momencie rozpoczęcia meczu Mistrzostw Europy w piłce nożnej pomiędzy Niemcami a Anglią "nad miastem przesuwały się gęste chmury z ulewnym deszczem, błyskawicami i grzmotami. Na ulicach tworzyły się potoki, samochody były zmywane, woda wylewała się z pokryw studzienek, których kanalizacja nie mogła już wchłonąć" - relacjonuje portal.

Według Mirko Olzema z Zintegrowanego Centrum Kontroli woda uszkodziła skrzynki energetyczne i zbiorniki oleju. - To była burza, jaka zdarza się tylko raz na pięć do dziesięciu lat - dodał.

W Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii od wtorku wieczorem padał tak silny deszcz, że w niektórych piwnicach woda sięgała sufitu. W Krefeld ulewne deszcze spowodowały zalanie piwnic, ulic i garaży podziemnych - podała w środę rano straż pożarna. Do godziny drugiej w nocy do centrali tamtejszej straży pożarnej wpłynęło ponad 2 tys. zgłoszeń, w tym ponad 800 alarmowych.

Według szacunków Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) w środę rano "sytuacja związana z burzami na razie się uspokoiła", jednak we wschodnich i północno-wschodnich Niemczech w ciągu dnia spodziewane jest ponowne nasilenie intensywnych opadów deszczu i aktywności burzowej. Lokalnie mogą ponownie wystąpić ulewne deszcze i ekstremalne burze.

Front burzowy zmierza na północ. Obecnie jego część znajduje się nad Wielkopolską i województwem zachodniopomorskim, jednak nie zapowiada się, aby burze miały dotrzeć głębiej w Polskę.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas