Niekorzystna pogoda w górach. Ślisko i mokro - ratownicy ostrzegają

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed niekorzystnymi warunkami, jakie mogą aktualnie panować w górach. Jest deszczowo, a synoptycy z IMGW prognozują burze. W wyższych partiach gór może silniej powiać wiatr - w Bieszczadach w porywach do 90 km. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR też odradzają wycieczki po górach w tych warunkach.

Warunki do uprawiania turystyki są w sobotę bardzo niekorzystne - ostrzega w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Intensywny deszcz przyczynił się do wezbrania wody w potokach, na leśnych odcinkach szlaków jest błoto i występują kałuże, a synoptycy spodziewają się burz.

TPN zwraca uwagę, że w niektórych miejscach Tatr można także trafić na śnieg. Niewielkie płaty śniegu zalegają jeszcze poniżej Buli pod Rysami i przy Stawkach Staszica.

Tatry i Beskidy. Uwaga na deszcz i burze

"Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem" - podaje TPN i przypomina, by dopasowywać swoje plany do aktualnych oraz prognozowanych warunków w Tatrach. "Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - zaznacza Park.

Reklama

Dla powiatu tatrzańskiego, jak i całej Małopolski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia przed silnym deszczem z burzami, którym może towarzyszyć wiatr w porywach do 70 km/h i miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę od rana do godz. 18. 

W sobotę spaść do 50 mm deszczu, a lokalnie 70 mm. 

Mgła i zła widoczność

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR przestrzegli, że w takich warunkach wycieczka w góry może okazać się groźna. "Pogoda jest beznadziejna. W Beskidach burz na razie nie słychać, ale pada deszcz. Wiatr jest słaby. Przy schroniskach górskich w sobotę rano temperatura oscylowała wokół 13 stopni C. W Szczyrku było 16 stopni. Powyżej poziomu 900 m npm widoczność jest ograniczona do 50 m. Nie polecamy wycieczek w wyższe partie gór. Można spacerować po dolinach, ale z parasolem i w gumowych butach" - podali beskidzcy goprowcy.

Zobacz też: najważniejsze zasady górskich wypraw

W takich warunkach górskie szlaki są grząskie i śliskie. Przy ograniczonej widoczności bardzo łatwo zgubić drogę. W złych warunkach pogodowych odczuwalna temperatura może być niższa od tej, którą wskazują termometry.

Ratownicy apelują, by każdy turysta zainstalował na swoim telefonie komórkowym aplikację "Ratunek" i miał przy sobie powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: góry | wypadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy