Nie tylko wilki, lisy i jenoty. Wyjątkowe psowate z całego świata

Rodzina psowatych liczy niemal 40 przedstawicieli, choć kojarzy nam się głównie z wilkami i lisami oraz ewentualnie jenotami czy szakalami, gdyż tylko te gatunki możemy spotkać na terenie naszego kraju. Jakie inne wspaniałe stworzenia spotkamy w najróżniejszych zakątkach naszej planety?

Najmniejsze psowate świata - fenki pustynne
Najmniejsze psowate świata - fenki pustynnesu nekoWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fenek pustynny

W północnej Afryce oraz na terenach Półwyspu Arabskiego żyją niewielkie, jak na rodzinę psowatych, zwierzęta z charakterystycznymi dużymi uszami. To fenki nazywane również przez niektórych lisami pustynnymi.

Zazwyczaj osiągają one do 40 centymetrów długości przy wadze oscylującej wokół kilograma. Ich wspominane już spore uszy dorastają do kilkunastu centymetrów, dzięki czemu znacznie ułatwiają proces termoregulacji - niezwykle istotny w warunkach pustynnych.

Na co dzień żywią się one głównie większymi owadami takimi jak szarańcza czy chrząszcze, choć polują także na nieco większą zdobycz w postaci gryzoni, jaszczurek oraz niewielkich ptaków. Rośliny również znajdują się w ich diecie.

Fenki coraz częściej możemy spotkać w domostwach, gdyż hoduje się je w celach komercyjnych. Za jedno zwierzę zapłacimy co najmniej kilkanaście tysięcy, w związku z czym mało kto może sobie na taki zakup pozwolić.

Otocjon wielkouchy

Jeśli już jesteśmy w temacie sporych uszu, nie wypada nie wspomnieć o otocjonie wielkouchym. Podobnie jak fenek wyróżnia się on sporymi narządami słuchu, które wielkością porównywalne są z głową osobnika. Dzięki nim potrafi on usłyszeć nieprawdopodobnie delikatne dźwięki.

Oto otocjon
Oto otocjonDerek KeatsWikimedia

Kolejną wyróżniający go cechą jest wyjątkowo spora liczba zębów sięgająca 50, która pozwala nad wyraz szybko przeżuwać pokarm. Otocjony żywią się głównie termitami, choć w ich diecie mogą również znaleźć się inne owady, skorpiony, pająki, małe ssaki czy rośliny.

Wspomniane zwierzęta spotkamy wyłącznie w południowej i wschodniej części Afryki. W każdym z tych regionów żyje inny podgatunek tych stworzeń.

Wilczek krótkouchy

Przeciwieństwem fenków i otocjanów będzie wilczek krótkouchy, gdyż jak sama nazwa wskazuje, jego uszy do najdłuższych nie należą. Przedstawiciele tego gatunku żyją z dala od wszelakich osad ludzi, w związku z czym spotkanie ich w naturalnym środowisku graniczy z cudem.

Wilczkowi do wilka daleko
Wilczkowi do wilka dalekoIgor de le VingneWikimedia

Wilczki występują wyłącznie na terenie Amazonii, a ich głównym pożywieniem, co zaskakujące, są ryby. Żywią się one także owadami, mały ssakami i ptakami czy krabami.

Wspomniane zwierzęta charakteryzują się także krótkimi kończynami oraz nad wyraz puszystym ogonem.

Pampasowiec grzywiasty

W Ameryce Południowej żyją również pampasowce grzywiaste przypominające nieco z wyglądu lisy z ponadprzeciętnie długimi kończynami. Z tego powodu bywają one też żartobliwie nazywany "lisojeleniemi". Co ciekawe, poruszają się one inochodem, co oznacza, że podczas przemieszczania się unoszą jednocześnie obie kończyny z jednej strony ciała, a następnie obie z drugiej.

W odróżnieniu od większości psowatych pampasowce nie żyją w większych grupach, lecz w parach. W ich jadłospisie królują gryzonie, króliki i ptaki.

Pampasowiec zwany żartobliwie "lisojeleniem"
Pampasowiec zwany żartobliwie "lisojeleniem"Sage RossWikimedia
Pierwszy czarny ryś w historii zaobserwowany w Kanadziemateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas