Najgrubsze drzewo w Polsce. Kiedyś regularnie podpalane, dziś to pomnik

Najgrubsze drzewo w kraju ma obecnie status pomnika przyrody, ale historia tego drzewa jest burzliwa. Platan olbrzym był bowiem wiele razy podpalany. Przetrwał do dziś.

Platan Olbrzym znajdujący się w województwie zachodniopomorskim to najgrubsze drzewo w kraju o obwodzie prawie 11 m
Platan Olbrzym znajdujący się w województwie zachodniopomorskim to najgrubsze drzewo w kraju o obwodzie prawie 11 mWikimedia Commons

Platan Olbrzym znajdujący się w województwie zachodniopomorskim to drzewo wyjątkowe choćby ze względu na grubość pnia - jego obwód wynosi prawie 11 m, a dokładnie 10,94 m, co czyni je najgrubszym drzewem w naszym kraju. Jaką jeszcze historię kryje w sobie ten wielki pomnik przyrody?

Platan Olbrzym, czyli najgrubsze drzewo Polski

Platan klonolistny zwany Platanem Olbrzymim znajduje się w parku miejskim w Chojnie (powiat gryfiński) nad rzeką Rurzycą i jest obecnie najgrubszym drzewem w Polsce. Pień stanowi prawdopodobnie zrost 3 oddzielnych niegdyś pni (tzw. wielokrotny pień). Olbrzym robi duże wrażenie nie tylko grubością pnia i wysokością (ma ponad 35 m), ale i potężnymi, wysoko wzniesionymi konarami.

Od 1995 r. drzewo jest objęte ochroną jako pomnik przyrody - podobnie jak i wiele innych okazałych drzew w kraju.

Owoce i liście platanu klonolistnego Marek BazakEast News

Wieść o niezwykłym okazie rozchodziła się już w XX w., przez co drzewo było wielokrotnie fotografowane i powszechnie znane. Platan rósł swego czasu w parku nazywanym "Viereckscher Garten" w mieście Königsberg - była to ówczesna nazwa Chojny (od 1945 r. Chojna leży w granicach Polski).

Ze względu na liczne podpalenia Platan Olbrzym został kilkanaście lat temu zakonserwowany. Przycięto jego gałęzie, wokół drzewa postawiono płotek chroniący przed dostępem do pnia i zasłonięto dziuplę. Obecnie drzewo widnieje w Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych, a jego stan jest określany jako zadowalający.

Platan Olbrzym, ChojnaWikimedia Commons

Roślina ozdobna i gruba jak pień

Platan klonolistny (Platanus acerifolia) uważany jest za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim i zachodnim. Odmiana wschodnia pochodzi z Europy południowo-wschodniej, a zachodnia z Ameryki Północnej.

W Polsce występuje co najmniej kilka platanów klonolistnych szczycących się szczególnymi rozmiarami i grubościami pnia. Platan Konstytucyjny w Dobrzycy w Wielkopolsce jest prawdopodobnie drugim najgrubszym platanem w kraju i trzecim najgrubszym drzewem w Polsce.

W czołówce najgrubszych drzew Polski widnieją głównie platany oraz dęby, w zestawieniu pojawia się też lipa drobnolistna i wierzba biała. Z kolei najwyższym drzewem w kraju jest pienińska jodła pospolita.

Czy można obliczyć dokładnie wiek drzew?

Platan ma obecnie około 310 lat, ale nie jest to informacja pewna, ponieważ dokładny wiek drzew jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia.

Liczby te są podawane w przybliżeniu - może się to wiązać z niedokładnym i wątpliwym założeniem chyba że dane opisu drzewa są na tyle wiarygodne, że nie ma co do nich wątpliwości.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas