Reklama

Najdroższe rasy kotów w Polsce - cena niektórych zwala z nóg!

Choć koty domowe na co dzień większości z nas mogą kojarzyć się z uroczymi, przygarniętymi ze schroniska dachowcami, to jednak są osoby, które preferują wybór swojego pupila spośród kotów rasowych, nawet mimo wysokiej ceny. Ile kosztuje takie zwierzę? Które koty rasowe są najdroższe w Polsce? Oto ranking wybranych, jednych z najdroższych ras kotów domowych w Polsce wraz z orientacyjnymi cenami.

Sfinks

Rasa sfinksów wcale nie wywodzi się ze starożytnego Egiptu. Są one potomkami kanadyjskiego kota domowego. Stąd także ich inna nazwa - kot kanadyjski bezwłosy. W 1966 roku, w wyniku samoistnej mutacji, kotka Prune, właśnie w Kanadzie, urodziła dwa łyse młode. Tak powstała rasa Sphynx. Oprócz braku lub bardzo krótkiej sierści sfinksy charakteryzują także duże uszy i nieco skośne oczy. Cena pojedynczego kota rasy sfinks może wynosić nawet ponad 5000 zł.

Kot domowy - uroczy towarzysz i zabójca bioróżnorodności

Reklama

Kot bengalski

Koty z rasy bengal pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Powstała w wyniku skrzyżowania dzikiego, drapieżnego kotka bengalskiego Prionailurus bengalensis ze zwykłym kotem domowym. Jest zaliczana do grupy kotów orientalnych. Kot bengalski ma charakterystyczne cętki i może ważyć nawet osiem kilogramów. Rasa ta ma bardzo energiczne usposobienie, lubi dzieci i, co ciekawe, także wodę. Za kota bengalskiego trzeba zapłacić nawet 10 000 zł.

Koty coraz bardziej narażone przez zmiany klimatu

Ragdoll

Inną kosztowną rasą kotów jest ragdoll, co po angielsku znaczy "szmaciana lalka". To nawiązanie do tego, że przedstawiciele tej rasy bardzo lubią ludzki dotyk i po wzięciu na ręce rozluźniają się właśnie niczym dziecięca lalka. Ragdoll to kolejne koty, które wywodzą się z USA. Mają średniej długości włosy, a samce osiągają wagę nawet 10 kilogramów. Ragdolle są bardzo łagodne i często nie odstępują swoich właścicieli nawet na krok. Ceny tych kotów osiągają poziom 4000 zł.

Zapach człowieka nie uspakaja kota. Odkrycie naukowców

Maine Coon

Rasa Maine Coon wywodzi się z Ameryki Północnej. Koty te zostały nawet uznane za narodową rasę Kanady. Jest wiele teorii na temat ich powstania - jedna z nich mówi na przykład o tym, że występowały one dziko w amerykańskim stanie Maine i skrzyżowały się z szopem praczem (potocznie ang. "coon"). Maine Coon to kot pół-długowłosy w typie orientalnym. To duże koty, osiągające wagę nawet 11 kilogramów. Mają charakterystyczne, podobne do rysia uszy i są bardzo towarzyskie. Ich cena może przekraczać 2500 zł.

Czy twój kot jest psychopatą? Teraz możesz to sprawdzić

Kot rosyjski niebieski

Znany także jako kot archangielski lub kot maltański, kot rosyjski niebieski to jedyna w tym zestawieniu rasa naturalna. Wywodzi się z zachodniej Rosji, a jego początki datuje się na siedemnasty wiek. Co ciekawe, mówi się, że już wtedy gościły na książęcych dworach w Polsce. Koty te przybyły do Europy z Archangielska (stąd ich nazwa) ok. roku 1860 z marynarzami powracającymi do Anglii. Wyróżnia je wyjątkowa, niebieskawa sierść. Są bardzo ciekawskie i uwielbiają zabawy. Cena kota rosyjskiego niebieskiego wynosi z reguły około 2000 zł.

Łazik południowy. Jak jeden kot zgładził cały gatunek ptaków

Czy na pewno potrzebujesz kota rasowego? W schroniskach jest wiele kociąt, którym można dać dom bez konieczności wydawania ogromnych sum pieniędzy. Jeśli już jednak zdecydujemy się na kota rasowego, warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu hodowli. Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia i Polski Związek Felinologiczny udostępniają listę swoich członków. Podlegają one międzynarodowym organizacjom WCF lub FIFE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rasy kotów | kot domowy | koty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy