Czy twój kot jest psychopatą? Teraz możesz to sprawdzić
Podejrzewasz swojego kota o to, że jest bezwzględnym psychopatą? Brytyjscy naukowcy przygotowali specjalny test, który to zbada. Pytanie, czy kot ci to wybaczy.
Twój kot patrzy w nocy, jak śpisz? Próbuje cię udusić własnym ciałem? Bezczelnie patrzy ci prosto w oczy, jak zrzuca rzeczy ze stołu? Spośród wielu epitetów, których mogłeś wobec niego wówczas użyć, zapewne był i psychopata. Okazuje się, że mogłeś mieć rację. Brytyjscy naukowcy przygotowali specjalny test, dzięki któremu sprawdzisz, czy twój futrzak ma skłonności psychopatyczne.
Informację o teście opublikowano w czasopiśmie "Journal of Research in Personality". Jako bazę do testu użyto Triarchiczną Miarę Psychopatii (TriPM). To miara samoopisowa, diagnozująca trzy odrębne, ale w części nakładające się na siebie komponenty psychopatii: zuchwałość, bezduszność i rozhamowanie. Zuchwałość opisuje się jako dominację społeczną, bezlękowość i niską podatność na stres. Z kolei bezduszność charakteryzuje brak empatii, nieczułość, czy okrucieństwo. Rozhamowanie jest związane m.in. z impulsywnością i wrogością.
Test jest stosowany na ludziach, jednak w tym przypadku został dostosowany do kotów. Co ważne, możemy go wypełnić online. Potem otrzymamy informację, jak bardzo psychopatycznym zwierzęciem jest nasz pupil. Naukowcy mają nadzieję, że to pomoże poprawić relacje między ludźmi a kotami.
"Nasze koty i różnice w ich osobowościach zainspirowały nas, aby rozpocząć te badania" - powiedziała "Motherboard" psycholog Rebecca Evans z Uniwersytetu Liverpoolu. "Osobiście bardzo ciekawi mnie, jak postrzeganie psychopatii w kocie może wpłynąć na ich relację. Mój kot Gumball osiągnął względnie wysoki wynik w skali rozhamowania. To znaczy, że może być głośny, potrzebować bliskości i szybko się ekscytować". - tłumaczy naukowiec.
Kwestionariusz zawiera pytania odnośnie tego, jak kot zachowuje się podczas eksploracji, jak reaguje na niebezpieczeństwo oraz inne koty, czy potrzebuje stałej stymulacji, oraz jak dobrze przestrzega zasady w domu.
Sprawdzane są także nagłe zmiany nastroju, agresja w stosunku do nowych osób i reakcje na pieszczoty. Ocenę wystawia właściciel kota, w skali od "nie dotyczy", do "bardzo dobrze opisuje mojego kota".
W teście badane jest także podejście do ludzi i innych zwierząt. Ma to pomóc lepiej zrozumieć relację między człowiekiem a kotem.
Z 46 pytań możemy wywnioskować, jak dużym psychopatą jest nasz kot. W ludziach psychopatia charakteryzuje się brakiem empatii i tendencją do manipulowania innych - choć osoby z nią zdiagnozowane mogą wydawać się normalne, a nawet czarujące.
- Prawdopodobnie wszystkie koty mają w sobie element psychopatii. To byłoby przydatne ich przodkom w zdobywaniu pokarmu, terytorium oraz w rozmnażaniu się - powiedziała cytowana w oświadczeniu Evans.
Celem badania jest lepsze zrozumienie kotów. Zwierzęta, które są bardziej zuchwałe, mogą na przykład lepiej poczuć się, jeżeli będą miały do dyspozycji drapaki, oraz miejsca, na które mogą wskoczyć.
Wyniki testu mogą pomóc także w ograniczeniu liczby porzucanych kotów. Naukowcy uważają, że w ten sposób właściciele mogą lepiej poznać swoje zwierzęta i tak zmienić ich środowisko, aby lepiej sobie w nim radziły.