Nadchodzi burza. Która z nich jest najniebezpieczniejsza?

Śnieg, marznący deszcz, piasek, grad, a nawet ogień. Podczas burz spada nie tylko nawałnica deszczu, ale pojawiają się i inne opady. Czym charakteryzują się różne rodzaje burz?

Burza w górach jest bardzo niebezpieczna
Burza w górach jest bardzo niebezpiecznaGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Burza w górach i nie tylko

Mówi się, że nie można przewidzieć, w którym miejscu uderzy piorun. Można przewidzieć, że burza nadejdzie, ale nie wiadomo, gdzie konkretnie można spodziewać się uderzenia. Przyjmuje się, że najwięcej wypadków porażenia piorunem zdarza się w górach, na graniach i wierzchołkach. Ale pioruny uderzają też znacznie niżej np. przy ciekach wodnych.

Burza i pioruny w Miami
Burza i pioruny w MiamiGetty Images

Burza to zjawisko meteorologiczne, występujące kiedy nastąpi wyładowanie ładunków elektrycznych między chmurami. Przeważnie między chmurami burzowymi. Kiedy na ciepłe masy napłynie zimny front, wtedy dochodzi do wyładowań. Burzom towarzyszą pioruny: błyskawice i grzmoty, odpowiedzialne za efekty świetlne i dźwiękowe, oraz opady deszczu i gradu.

Istnieją jednak i inne rodzaje burz, które rozróżnia się ze względu na rodzaj opadów i skalę rozprzestrzeniania.

Burza śnieżna

Śnieżyca to obfity opad śniegu, któremu towarzyszy porywisty wiatr. Z jego powodu, śnieg praktycznie nie spada na ziemię, a jest niesiony przez wiatr. Kiedy podczas śnieżycy pojawią się wyładowania atmosferyczne, wówczas mowa jest o burzy śnieżnej. Chociaż widok błyskawic i dźwięk grzmotów kojarzy nam się głównie z letnimi zjawiskami, to nawet zimą mogą zdarzać się takie fenomeny.

Śnieżna burza w Norwegii
Śnieżna burza w NorwegiiEast News

Jak powstaje burza śnieżna? 

Zasada ta jest identyczna jak w przypadku burz letnich. Z chmury Cumulonimbus pada deszcz i można ujrzeć błyskawice, które tworzą się w wyniku różnic temperatur. W zimie na wysokości kilku kilometrów nad ziemią panują ujemne temperatury, dlatego woda zamarza. Podczas burzy śnieżnej może spaść nawet do kilkunastu centymetrów śniegu.

Burza śnieżna pojawiła się np. na początku b.r. w Polsce. Było to zdarzenie niespotykane na przestrzeni wielu lat.

Burza lodowa

Burza lodowa to potężniejsza wersja burzy śnieżnej, choć charakteryzuje się innymi zjawiskami. Burzy towarzyszą intensywne opady marznącego deszczu, które mogą być fatalne w skutkach, ponieważ na powierzchni osadzają się znaczne ilości lodu. Lodowe burze lubią pojawiać się w strefach klimatu umiarkowanego - chłodnych, morskich i przejściowych.

Uszkodzenia po burzy lodowej w Kentucky
Uszkodzenia po burzy lodowej w KentuckyGetty Images

Poważne burze mogą skutkować klęskami żywiołowymi, takimi ja ta, która miała miejsce w 2017 r. w Ameryce Północnej. Z powodu oblodzenia linii energetynczych, setki tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych zostało pozbawionych dostępu do energii elektrycznej (blackout). Szacuje się, że w wyniku klęski zmarło ok. 90 osób.

Burza piaskowa

Silny wiatr kontra chłodne powietrze polarne, które napływa na obszary pustynne, zwiastuje nadejście burzy piaskowej. Jest on skutkiem konwekcji powietrza. Rozgrzany przez słońce piasek powoduje podgrzanie mas powietrza które znajdujące się bezpośrednio nad nim. Gorące powietrze wznosi się, a ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru. Potężne burze piaskowe mogą być widoczne nawet z kosmosu i mogą sięgać do 2,5 km wysokości.

Burza piaskowa występuje na terenach pustynnych i półpustynnych (Wielka Równina Prerii, Półwysep Arabski, Sahara) oraz na... Marsie. 

Burza piaskowa w Syrii
Burza piaskowa w SyriiGetty Images

Burza ogniowa

Burze ogniowe powstają tam, gdzie rozprzestrzeniają się ogromne pożary. Wytwarzają się gdy kolumna gorącego powietrza zasysa powietrze z otoczenia. Przez to zwiększa się temperatura płomieni, która samoistnie wzrasta i napędza jeszcze większe natężenie ognia i wiatru. Przez to może nawet powstać ognisty huragan.

Temperatura takiej burzy może wynosić rekordowe 1600 °C. W zetknięciu z taką temperaturą wszystko ulega zapłonowi. Topią się cegły, nawierzchnie, szkło i cement. W ekstremalnym wydaniu burza ogniowa może zużyć cały tlen na danym terenie, a w wyniku tego, ludzie umierają z powodu uduszenia.

Burza ogniowa powstaje w wyniku pożaru ogromnej powierzchni lasów
Burza ogniowa powstaje w wyniku pożaru ogromnej powierzchni lasówGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas