Nad Morskim Okiem po raz pierwszy pojawił się bóbr. "Szuka nowych terytoriów"

Bobry w Tatrach pojawiły się kilka lat temu. Teraz jeden z nich zawędrował aż nad Morskie Oko. - To najprawdopodobniej młody osobnik, który szuka nowych terytoriów - poinformował leśniczy z obwodu ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Bobry są w Polsce objęte ochroną. W Tatrach mają małe szanse, by się zadomowić
Bobry są w Polsce objęte ochroną. W Tatrach mają małe szanse, by się zadomowić Wikimedia

Po raz pierwszy żeremie bobrów zaobserwowano w Tatrach sześć lat temu. Pojawiły się w okolicach Łysej Polany, na początku szlaku do Morskiego Oka. Później ślady obecności tych zwierząt obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki, były też widywane w okolicach schroniska w Roztoce.

Bóbr, który pojawił się nad brzegami Morskiego Oka przywędrował wzdłuż brzegów Rybiego Potoku wypływającego z tego tatrzańskiego jeziora. Po raz pierwszy ślady jego obecności zostały zaobserwowane przez leśniczego 19 sierpnia.

- Na początku przypuszczaliśmy, to był jednorazowy wypad bobra w te rejony, jednak dalsze obserwacje wskazały, że próbuje się tu osiedlić - twierdzi Bryniarski, dodając: - Około 7 września bóbr ściął wierzbę nad wschodnim brzegiem Morskiego Oka. Obserwujemy cały czas ślady jego obecności, jednak bobra naocznie nie widzieliśmy. Podejrzewamy, że bobrowi nie uda się zbudować żeremia nad Morskim Okiem, bo nie ma tam wystarczającej ilości preferowanych przez bobry drzew liściastych.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego będą sprawdzać, czy wzdłuż Rybiego Potoku nie ma kolejnych śladów bytności bobrów.

- Nie sądzę, żeby bobry zadomowiły się na dobre nad Morskim Okiem. Musiałby zbudować tutaj żeremia. Będziemy dalej go obserwować. To najprawdopodobniej jeden młody osobnik, który wyniósł się z gniazda i szuka swojego terytorium - dodał Bryniarski.

Bobry to zwierzęta ściśle chronione. Prowadzą nocny tryb życia. Populacja tych zwierząt w Polsce w ostatnich latach rośnie, a bobry powodują coraz większe straty w rolnictwie i gospodarstwach rybnych.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas