Reklama

Jak zrobić zieloną fasadę domu? Zieleń pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze

Zieleń jest korzystna dla życia, a jej straty w terenie zabudowanym powinny być w jakiś sposób rekompensowane. Idealnym sposobem na to, nie tylko w miastach, jest tak zwana zielona fasada. Żywe fasady mogą znacznie uzupełnić zwykłą zieleń, która ustępuje miejsca budownictwu, szczególnie w miastach. Zielone fasady są spektakularne i zajmują bardzo małą powierzchnię.

Chociaż zielona elewacja chroni tynk przed uszkodzeniami mechanicznymi, konieczne jest dokładne sprawdzenie istniejącej elewacji starszego domu przed zazielenieniem i ewentualnie naprawa pęknięć, ponieważ rośliny pnące obciążają istniejącą elewację. Zielona fasada jest przymocowana bezpośrednio do ściany lub do konstrukcji listwy.

Budowa zielonej fasady to stosunkowo łatwy sposób na całkowitą zmianę charakteru swojego domy. Rośliny pokrywające elewację są interesujące wizualnie, a ich połączenie z tradycyjnymi fasadami, czy to cegłą, kamieniem, tynkiem czy drewnem, ożywi nawet stary i nieestetyczny dom.

Reklama

Główne zalety zielonych fasad

Zielone ściany mają szereg zalet, które sprawiają, że prawie każdy powinien je rozważyć. 

  • Tłumienie hałasu z zewnątrz i zwiększanie poczucia ciszy i spokoju w domu;
  • Izolacja termiczna: gruba warstwa materiału roślinnego pokrywająca ściany zewnętrzne chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych;
  • Obniżenie temperatury: rośliny odparowują wodę, a tym samym odgrywają ważną rolę w obniżaniu letnich temperatur wokół budynków;
  • Czystsze powietrze: zielona fasada poprawia jakość powietrza wokół domu i zatrzymuje kurz. Jest to szczególnie korzystne na obszarach miejskich;

Zielona fasada może również zapewnić siedlisko dla ptaków, motyli i innych owadów, co sprawi, że będziemy mogli się cieszyć ich widokiem w okolicach naszego domu.

Rośliny pnące nie potrzebują pomocy

Istnieją różne sposoby na zazielenienie elewacji. Najprostsze są pnącza, które nie wymagają pomocy podczas wzrostu. Mają przyssawki lub przylegające korzenie, które przyczepiają się do powierzchni budynku. Możesz również wybrać rośliny na wiszącej kratownicy wykonanej z drutów, siatek lub innych materiałów.

Wybór gatunków powinien być określony przez specjalistę zgodnie z warunkami siedliskowymi. Niektóre nadają się do ścian północnych, inne do ścian południowych, należy również wziąć pod uwagę wilgotność i intensywność nasłonecznienia.

Jakie rośliny wybrać do zazielenienia elewacji?

W naszej szerokości geograficznej najczęściej mówimy o roślinach pnących, takich jak rododendrony, podszyt, wisteria. Z roślin zimozielonych mamy bluszcz i kilka wiciokrzewów. Użycie paneli prefabrykowanych pozwala na szerszy zakres stosowanych roślin. Dzięki nim możemy sięgnąć również po trawy łąkowe, byliny i rośliny drzewiaste. 

Każda zieleń potrzebuje przede wszystkim światła i wody. Dotyczy to również fasad. Ponieważ nie pada na nich wystarczająco dużo, musimy sztucznie zapewnić wystarczającą ilość wilgoci. Ważne jest również, aby uzupełnić niezbędne składniki odżywcze i, co nie mniej ważne, regularnie je przycinać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielona elewacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy