Reklama

Meduzy to coraz popularniejsze zwierzęta domowe. Można je kupić przez internet

W Europie popularne staje się posiadanie w domu meduz. Biolożka morska Ana Gordillo hoduje je i sprzedaje online w Hiszpanii. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikiem „El Confidencial”, chętnych na zakup tych zwierząt jest coraz więcej - na Półwyspie iberyjskim, we Francji, Włoszech, a nawet Norwegii.

"Z meduzą nie ma tak silnej i wzajemnej więzi, jak z psem czy kotem, ale trzymanie jej w domu jest łatwiejsze" - powiedziała Gordillo; oceniła, że popyt na parzydełkowce nakręca także moda na posiadanie rzadkich zwierząt.

Gordillo wiele lat pracowała w akwariach publicznych i zauważyła, że ludzie "z fascynacją patrzą na meduzy". Odkryła, że w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii ludzie hodują je w domach. Kupiła specjalne akwaria (meduzaria) w Chinach i otworzyła sklep online oferujący meduzy pochodzące z jej hodowli. Biznes kwitnie już od pięciu lat.

Reklama

Meduzowy biznes kwitnie

Meduzy wysyłane są z Walencji w plastikowych torbach wypełnionych wodą, zapakowanych w styropian i karton. Zwykle docierają na miejsce po 24 godzinach. Gordillo zapewniła, że podczas transportu "meduzom nic złego się nie dzieje, bo to bardzo proste zwierzęta".

Od urodzenia parzydełkowca do wystawienia go na sprzedaż musi minąć co najmniej miesiąc. Jeżeli klient chce meduzę większą niż 15 cm, musi poczekać co najmniej trzy miesiące. Długość życia meduz na wolności to niecały rok, ale w akwariach mogą żyć nawet do trzech lat.

Meduzy pochodzące z własnej hodowli dostosowują się do wielkości akwarium, dlatego nie rosną tak duże, jak w naturalnym środowisku, gdzie cały czas żerują. To zwierzęta mięsożerne, żywią się rybami, planktonem i skorupiakami. Składają się w 95 - 98 proc. z wody.

Zobacz także: Meduza z piekła rodem. Niezwykłe znalezisko amerykańskich oceanografów

Meduzy są popularnym zwierzęciem domowym

Według Gordillo szczególnie ważna jest pielęgnacja wody w meduzarium. Najpierw trzeba poczekać dwa miesiące, aby bakterie odtworzyły właściwy ekosystem. Należy także utrzymywać odpowiednie zasolenie wody i codziennie karmić meduzy, np. suchą paszą.

Gordillo twierdzi, że z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie posiadaniem meduz w domu, które kupujący uważają za zwierzęta towarzyszące. Poza tym akwaria z meduzami są piękne - dodaje.

Zobacz także: Tajemnicza krwistoczerwona meduza. Rzadki, nieznany nauce gatunek?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL