O połowę mniej pestycydów w UE. Podatek od nich mógłby nas uratować

Eksperci ostrzegają, że unijny sektor rolnictwa utknął w martwym punkcie, jeśli chodzi o stosowanie pestycydów. Czy podatek od pestycydów zredukowałby ilość środków, jaką stosuje się w europejskim rolnictwie?

Opryski z wykorzystaniem pestycydów są groźne dla ekosystemów
Opryski z wykorzystaniem pestycydów są groźne dla ekosystemówEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W czerwcu zapadła decyzja o znacznym zredukowaniu ilości pestycydów stosowanych w UE. Do 2030 r. żywność produkowana na terenie Unii Europejskiej ma być wolna od chemikaliów. Teraz oczekuje się poparcia ze strony państw członkowskich i posłów PE.

Hipokryzja

Niestety obecnie, mimo że niektóre rodzaje pestycydów są już zakazane w Europie, są eksportowane do krajów takich jak Brazylia, która dopuszcza stosowanie zakazanych chemikaliów. Wyprodukowana żywność, np. kawa, owoce i strączki są wysyłane z powrotem do Europy.

Marsz w obronie pszczół, które umierają w wyniku zetknięcia z chemikaliami
Marsz w obronie pszczół, które umierają w wyniku zetknięcia z chemikaliamiEast News

Organizacja Foodwatch zajmująca się prawami konsumentów wyjaśnia, że nowe przepisy unijne nie przyniosą rezultatu, jeśli w rozporządzeniu nie uwzględni się tych i innych istotnych kwestii.

Lars Neumeister zajmujący się problemem pestycydów od 1998 roku, ostrzegł, że w obecnym rozporządzeniu nie zaproponowano ani jednej właściwej metody, która zapewniłaby realną redukcję pestycydów. Nie funkcjonują też obecne kontrole zużycia pestycydów. W Brazylii stosowanie tych środków wiąże się z notorycznym brakiem zabezpieczenia okolic oprysku oraz z niedostateczną świadomością na temat szkodliwości chemikaliów na ekosystemy.

Ochrona przyrody i naszego zdrowia

Unijna strategia “Od pola do stołu" zakłada rozwijanie zrównoważonego sektora żywności i redukcję monokultur.

Jednak Neumeister, który przygotował raport na temat pestycydów, zwraca uwagę, że w latach 2011-2020 w Unii Europejskiej sprzedawano rocznie aż 350 tys. ton pestycydów rocznie. Według eksperta konieczne jest ograniczenie ilości stosowanych chemikaliów. 

Podatek od pestycydów

Właściwym przykładem postępowania w kwestii pestycydów, jest Dania. Władze kraju w ostatnich latach ograniczyły stosowanie środków ochrony roślin dzięki podatkowi od pestycydów. Organizacja Foodwatch chwali taki krok i twierdzi, że wyższe ceny środków nie oznaczają wyższych kosztów produkcji, ponieważ istnieje wiele nieuzasadnionych przypadków stosowania pestycydów. W 2021 r. Szwajcarzy głosowali w sprawie zakazania stosowania środków w kraju. Finalnie odrzucili ten pomysł.

W ostatnich latach pojawiły się liczne głosy potwierdzające, że polityka europejska w niewielkim stopniu zajmuje się kwestią ograniczania pestycydów.

Nie ma kontroli na granicach, a przepisy dopuszczają obecność pozostałości chemicznych środków w żywności.
Arte TV/film "Pestycydy: europejska hipokryzja"
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas