Małpy silne razem. Szympansy komunikują się, by lepiej polować

Nasi niedalecy krewni – szympansy – podobnie jak my wykorzystują komunikację, aby lepiej skoordynować swoje działania. Jak donoszą naukowcy w najnowszym badaniu, takie zachowanie możemy zaobserwować u wspomnianych zwierząt między innymi w trakcie polowania.

Szympansy żywią się głównie różnymi rodzaju owocami, które stanowią lwią część ich diety, oraz częściami roślin jak na przykład liście. Od czasu do czasu zapolują one jednak na zdobycz zdecydowanie bogatszą w białko. Wówczas kluczem do powodzenia rzeczonej akcji staje się komunikacja.

Zobacz także: Spotify czy Netlix? Wiemy, co wybrałyby małpy

Małpy silne razem

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła, że przed polowaniami szympansy wydają charakterystyczne dźwięki nazwane przez badaczy "myśliwskimi okrzykami". Tym sposobem rekrutują oni do swojej misji większą liczbę małp, dzięki czemu polowanie kończy się ze zdecydowanie większą skutecznością.

Reklama

- Szympansy, które wywołują myśliwskie okrzyki, dostarczają pobliskim informacje na temat ich motywacji do polowania, a ta informacja może przekonać niechętne osobniki do przyłączenia się, zwiększając ogólne szanse na sukces - mówi Joseph Mine, współautor badania z Uniwersytetu w Zurychu.

- Co zaskakujące, po wywołaniu myśliwskich okrzyków zaobserwowaliśmy, że więcej myśliwych przyłącza się, z większą prędkością rozpoczynają oni pogoń i krótszy czas potrzebują na dokonanie pierwszego schwytania - dodaje Zarin Machanda, współautor badania z Tufts University.

Naukowcy doszli do wspomnianych wniosków po przeanalizowaniu ponad 300 różnych polowań zarejestrowanych w ciągu ostatnich 25 lat w Ugandzie. Wciąż jednak nie wiadomo, czy okrzyki mają wyłącznie zachęcający charakter, czy zawarte są w nich również precyzyjne informacje dotyczące działań grupy.

Dogłębniejsze wyniki badań można znaleźć w czasopiśmie "Science Advances". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małpy | szympansy | komunikacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama