Ma 120 lat i 59 metrów wysokości. To najwyższe drzewo w Polsce

Najwyższe drzewa na świecie to sekwoje - drzewa iglaste należące do rodziny cyprysowatych. Osiągają ok. 100 metrów wysokości i imponują swoim wiekiem, niekiedy przekraczającym dwa tysiące lat. W Polsce najstarszy jest Cis Henrykowski, który ma "zaledwie" 1282 lata i nieco ponad 10 metrów wysokości. Ale czy wiesz, jakie jest najwyższe drzewo w Polsce?

Daglezja zielona, najwyższe drzewo w Polsce w 2018 roku rosnące na terenie Nadleśnictwa Bielsko
Daglezja zielona, najwyższe drzewo w Polsce w 2018 roku rosnące na terenie Nadleśnictwa BielskoRafał Kozubek/bielsko.katowice.lasy.gov.pl/
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na co dzień często zachwycamy się najwyższymi konstrukcjami, najwyższymi budynkami. Nic dziwnego, gigantyczne drapacze chmur sięgające niemal kilometra (a zapowiedziano już 2-kilometrowy wieżowiec w Dubaju) czy masywne konstrukcje (np. zapór wodnych) robią wrażenie.

Tymczasem świat przyrody jest nie mniej fascynujący. Majestatyczne szczyty górujące nad krajobrazem, masywne zwierzęta dumnie przemierzające lądy lub przecinające wody oceanów, sięgające nieba drzewa potrafią zachwycić.

Z tych ostatnich najczęściej pokazuje się sekwoje, jako przykład najwyższych, sięgających 100 metrów roślin. Ale i w Polsce możemy pochwalić się dorodnymi drzewami dorastającymi do około 50 metrów wysokości, awiele z nich przekracza ten rozmiar. To zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Od 2021 roku mamy nowego rekordzistę (a raczej rekordzistkę), choć niewykluczone, że gdzieś w kraju na odkrycie czeka jeszcze większy okaz.

Jakie jest najwyższe drzewo w Polsce?

Polskę w znacznej mierze porastają lasy zmienione przez działalność człowieka, zajmując ok. 30 proc. powierzchni. To głównie gatunki iglaste z dominacją sosny, które znajdują się na terenach charakteryzujących się słabszymi glebami (lepsze zajmuje rolnictwo). Monokultury, które są reliktem przeszłości, uzupełnia się innymi gatunkami i chroni się pozostałe zbiorowiska, dbając o jak zwiększenie różnorodności.

Jednym z gatunków drzew, które introdukowano w Polsce w XIX wieku, była daglezja zielona. Obecnie ma status zadomowionego antropofita. To gatunek z rodziny sosnowatych, który potrafi osiągnąć naprawdę dużą wysokość. W optymalnych warunkach przekracza 100 m wysokości i żyje ponad 1300 lat.To właśnie do daglezji należą rekordy wysokości wśród drzew w ostatnich latach.

Daglezja zielona, znana także pod nazwami jedlica zielona lub jedlica Douglasa, to gatunek introdukowany w naszym kraju, a jej ojczyzną jest Ameryka Północna. W swojej ojczyźnie osiąga wysokość ponad 100 m i dożywa kilkuset lat. Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach igły daglezji, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.
Czytamy na stronie Lasów Państwowych

Jakie jest najwyższe drzewo w Polsce? Zacięty wyścig o pierwsze miejsce

W lesie porastającym pasmo góry Klimczok w Beskidzie Śląskim możemy znaleźć daglezję zieloną (jedlicę Douglasa). Odkryte w 2018 roku przez leśniczego z Nadleśnictwa Bielsko drzewo okazało się być najwyższe w Polsce, wyprzedzając dotychczasowych rekordzistów (dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Śrubita w Beskidzie Żywieckim) o 5,5 metra. Po wykonaniu kilkudziesięciu pomiarów z różnych miejsc, z których 90 proc. mieściło się 56,5 - 58 m, wysokość najwyższego drzewa w Polsce uśredniono do 57 metrów.

Beskidzka daglezja cieszyła się mianem najwyższego drzewa do 2020 roku, kiedy zdetronizowała ją... inna daglezja rosnąca na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jej wysokość we wrześniu 2020 r. wynosiła 58,20 m. Rok później ponownie doszło do zmiany rekordu i ponownie pierwsze miejsce zajęła jedlica Douglasa, tym razem rosnąca w rejonie Gór Bardzkich na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu). Odkrycia dokonano podczas opracowywania Krajowej Mapy Koron Drzew. Po dokonaniu pomiarów okazało się, że ma ok. 120 lat i 59,4 m wysokości. Obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m.

Najwyższe obecnie drzewo w Polsce
Najwyższe obecnie drzewo w PolsceFot. MGGP Aero (2021)/ Krajowa Mapa Koron Drzew KMKD/Tarnów, Polska/www.mapadrzew.com/Lasy Państwowe

By móc dokonać dokładnego pomiaru, arboryści musieli wspiąć się na sam czubek drzewa. Umieszczono, za pomocą tyczki, na samym czubku miarkę, z której odczytu, przy nasadzie pnia, dokonali Agnieszka Ptak z zespołu MGGP Aero (firmy odpowiedzialnej za mapę koron drzew) i dr hab. prof. UŁ Dominik Kopeć z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.

"Pierwszy odczyt wskazał 59,50 m. Dokonano jeszcze trzech kolejnych odczytów - 59,20 m, 59,50 m oraz 59,40 m. Do ostatecznego wyniku pomiaru wysokości wzięto średnią z czterech odczytów, czyli wspomniane wcześniej 59,40 m. Wysokość drzewa  można porównać do wysokości 20-piętrowego budynku!" - Czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Dlaczego tak wysokie drzewa nie zostały wcześniej zauważone? Z bardzo prostego powodu, daglezje w obu nadleśnictwach otoczone są nie mniej okazałymi drzewami, w związku z czym nie wybijają się ponad korony, a raczej wtapia się w krajobraz. Jak informuje Nadleśnictwo Bielsko, praktycznie każde drzewo w jej sąsiedztwie przekracza 45 metrów wysokości, a minimum cztery osiągnęły ponad 53 metry. Być może niedługo poznamy nową rekordzistkę, konkurencja jest duża, a drzewa w doskonałej formie.

"Wydarzenia": Światowy Dzień RecyklinguPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas