​Lubuscy leśnicy uratowali młodego bielika

Pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa odnaleźli młodego bielika, który nie mógł latać. Ptaka udało się uratować.

article cover
Nadleśnictwo Kłodawa
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Osłabionego ptaka odnaleziono w leśnictwie Łośno. Nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz powiedział, że orzeł dochodzi teraz do siebie w azylu dla dzikich zwierząt niedaleko Szczecina.

Ptak wykluł się w tegorocznym sezonie lęgowym. W maju był zaobrączkowany. Gniazdo, w którym był, znajduje się około czterech kilometrów od miejsca, w którym go znaleziono. Leśniczym udało się bielika schwytać i przewieźć do nadleśnictwa, gdzie został nakarmiony i napojony.

- W uzgodnieniu z RDOŚ, ptak został przewieziony do azylu Dzika Ostoja w Wielgowie, pod Szczecinem. Tutaj pod fachową opieką będzie wracał do sił. Jeżeli rehabilitacja powiedzie się, młody bielik powróci na wolność w miejscu, gdzie został znaleziony - powiedział Kalembkiewicz.

Nadleśnictwo Kłodawa

W Nadleśnictwie Kłodawa, które obejmuje m.in. część Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej, leśnicy zlokalizowali łącznie 11 gniazd bielików. Tamtejsze lasy mieszane i dużo jezior są dla nich przyjaznym środowiskiem.

W całym woj. lubuskim gniazda ma ponad 100 par bielików - wynika z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. To pięć razy więcej niż 40 lat temu. Wokół gniazd tych ptaków są tworzone specjalne strefy ochronne.

Bieliki, które formalnie nie są orłami, a należą do rodziny jastrzębiowatych, są największymi ptakami drapieżnymi w Polsce. Jedzą głównie ryby, ale polują także na inne chore lub osłabione zwierzęta. W ten sposób pełnią funkcje sanitarne w środowisku.

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas