Litery, kropki, cyfry, linie. Co oznaczają na drzewach w lesie?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Graffiti czy symbole używane przez leśników? Często spotykane znaki na drzewach nie zachwycają odwiedzających las swoją urodą. Warto jednak wiedzieć, że są niezwykle funkcjonalne. Sprawdzamy znaczenie poszczególnych symboli. Czy informacje, które przekazują, mogą być ważne również dla zwykłego człowieka?

Tajemnicze znaki na drzewach. Co oznaczają symbole?
Tajemnicze znaki na drzewach. Co oznaczają symbole? MAREK LASYK/REPORTER East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jesień to czas, kiedy wędrówki po lesie są najprzyjemniejsze. Specjalnie dla ich fanów odpowiadamy na najczęściej nurtujące nas pytania. Dzięki znajomości tajemniczych liter, kropek i kresek będziemy mogli zrozumieć, jak leśnicy dbają o las oraz jak nim gospodarują.

Dlaczego drzewa są oznaczane?

Znaki na drzewach mają wiele różnych zastosowań. Najczęściej posługują się nimi leśnicy, a czasami nawet badacze. Dzięki nim mogą zaznaczyć granice powierzchni lasu, które widoczne są na mapach, a nie w rzeczywistości.

Symbolami leśnicy zaznaczają również najdorodniejsze i najpiękniejsze drzewa. Dzięki temu wiedzą, z których okazów pobierać nasiona do dalszych nasadzeń. Okazuje się, że dzięki oznaczeniom leśnicy mogą zadbać o to, aby najpiękniejsze i okazałe drzewa znalazły się w odpowiednim katalogu.

Symbole na drzewach pozwalają leśnikom na przeprowadzanie kontrolnych badań, które są kluczowe dla dobrobytu lasu. Dzięki nim wiedzą, w których okazach znajdują się dziuple lub gniazda. Oznaczane są również drzewa, które należy usunąć lub kontrolować pod względem rozwoju szkodników.

Farba, która używana jest do tworzenia znaków, jest biodegradowalna. Dzięki temu pozostaje na drzewach przez kilka lat, a następnie ulega rozkładowi.

Co mogą nam powiedzieć znaki na drzewach?

Dzięki znajomości oznaczeń można dowiedzieć się, jak leśnicy dbają o las i gospodarują nim
Dzięki znajomości oznaczeń można dowiedzieć się, jak leśnicy dbają o las i gospodarują nim Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

Żółte opaski w formie przerywanych i ciągłych linii oznaczają teren lub pojedyncze drzewa, które będą stanowiły najlepsze źródło nasion do dalszych nasadzeń.

Białe opaski na drzewach określają granice działek zrębowych. Natomiast kropkami oznacza się drzewa do wycinki. Najczęściej są one w kolorze czerwonym, jednak zależnie od wydawnictwa mogą się one różnić barwą.

Litery na drzewach mogą świadczyć o wielu całkowicie różnych rzeczach. Białymi literami oznaczane są sosny, które monitoruje się w celu uchronienia lasu przed brusznicą mniszką, częstym szkodnikiem. Często używanym do tego oznaczeniem jest również skrót JP, który pochodzi od zwrotu "Jesienne poszukiwania".

Natomiast często spotykane jasnożółte cyfry mogą symbolizować drzewa porównawcze. Są to okazy, które są prawidłowo ukształtowane, dobrze się rozwijają i mają prawidłową masę.

Litera E to znak, że drzewo jest biocenotyczne — ma ciekawy pokrój, nietypowe formą lub jest dziuplaste. Jest to okaz niezwykle ważny dla lasu, ponieważ zwiększa jego różnorodność biologiczną.

Skrótem K, KE lub kreską oznaczane są granice kępy ekologicznej, czyli terenu, który jest pozostawiony do naturalnego rozkładu. Jest to miejsce schronienia zwierząt, siedliska wielu gatunków owadów oraz źródło martwego drewna, dzięki któremu w lesie funkcjonuje wiele mikroorganizmów i grzybów.

Jakie jest znaczenie poszczególnych znaków na drzewach?

Oznaczenia szlaków można spotkać nie tylko w górach
Oznaczenia szlaków można spotkać nie tylko w górach123RF/PICSEL

Dla turystów orz grzybiarzy najważniejsze znaki to te, które określają szlaki. Zwykle kojarzone są ze szlakami górskimi, znajdują się jednak w prawie każdym zagajniku.

Kolorem czerwonym oznaczane są szlaki główne. Czarny i żółty to szlak łączący, który funkcjonuje jako dojście. Zwykle są one najkrótszymi drogami w lesie. Niebieski znak zwykle symbolizuje trasy długodystansowe. Natomiast za pomocą koloru zielonego oznacza się szlaki turystyczne, dzięki którym można dojść do charakterystycznych punktów w okolicy lub do punktów widokowych.

Źródło: lasy.gov.pl, oprac. własne

Zobacz także:

Pies na motocykluSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas