Reklama

Leśnicy pokazali sposób na kleszcze. Jest prosty i wyjątkowo skuteczny

Jeden domowy gadżet wystarczy, aby ochronić się przed kleszczami. Doskonały patent na uniknięcie kontaktu z tymi groźnymi pajęczakami pokazali leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Ich sposób nie wymaga zakupu drogich środków na odstraszanie kleszczy. Potrzebujemy tylko pewnego przedmiotu, który większość osób ma w swoich domach i mieszkaniach.

Każdego roku na roznoszoną przez kleszcze boreliozę zapada w kraju kilka tysięcy osób. Tylko do maja tego roku zachorowało na nią blisko 2 tysiące Polek i Polaków. Lekarze alarmują, że liczba przypadków tej groźnej choroby w Polsce rośnie z roku na rok

Nowy sposób na kleszcze. Jest prosty i niezwykle skuteczny

Za zachorowalność na boreliozę odpowiadają kleszcze, które żyją głównie w lasach, najchętniej w liściastych i mieszanych. Można je również spotkać na łąkach i w gęstych zaroślach. Nie stronią też od miejskich parków. Te drobne pajęczaki przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego

Reklama

Lekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę szczelnie się ubrać i założyć dopasowane spodnie, zakryte buty, a na głowę - kapelusz. Jednak nawet i to nie zawsze zabezpiecza przed intruzami, które mogą przeskoczyć z ubrania i wkłuć się w ciało.

Zobacz także: Jak wygląda latający kleszcz i czy jego ugryzienie jest groźne?

Rolka do czyszczenia ubrań sposobem na kleszcze

Z pomocą przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, w walce z pajęczakami z odsieczą przychodzi zwykła rolka do czyszczenia ubrań.

"Sposób na kleszcze nadleśniczego Karkonoskiego Parku Narodowego, Krzysztofa Bisagi, ciągle przewija się przez różne portale. Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie" - napisali leśnicy na swoim profilu.

Co robić gdy wkłuje się kleszcz?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Zobacz także: Powstaje szczepionka na boreliozę. Zaszczepisz się?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza | lasy | grzyby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy