​Leśnicy na pomoc Krzywemu Lasowi

Nadleśnictwo chce odnowić znany w Polsce Krzywy Las w Gryfinie. W tym celu zbierali szyszki tych drzew.

article cover
Nadleśnictwo GryfinoLasy Państwowe

Krzywy Las leży w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w województwie zachodniopomorskim. To pomnik przyrody. Na jego obszarze rośnie ponad 50 nietypowo uformowanych sosen.

Do pozyskania szyszek leśnicy użyli specjalistycznego podnośnika. Obserwacje drzew w Krzywym Lesie wskazują na to, że nie obradzają już one szyszek, tak jak przed laty - Jest ich mniej niż zakładaliśmy, a te, które udało nam się otworzyć w cieple, mają niewielką ilość nasion - powiedział nadleśniczy Arkadiusz Paleń.

Jak dodał, osiągnięcie sukcesu w zbiorze tych wyjątkowych szyszek może być procesem długotrwałym - Do zbioru powrócimy zapewne w przyszłym roku. Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek, niezbędnych do założenia jednej z zaplanowanych powierzchni zastępczych. Będzie można obserwować na niej, czy drzewka wyhodowane z nasion krzywych drzew powtórzą cechy swoich rodziców - mówił Paleń.

Na drugiej z zaplanowanych powierzchni krzywizny sosnowych pni będą otrzymywane przez celowe deformacje. Prace przygotowawcze w tym zakresie już ruszyły.

- Jeśli ta wyjątkowa atrakcja przyrodnicza i turystyczna ma być wciąż obecna na mapie Polski, prace przy nowym Krzywym Lesie powinny trwać - uważają leśnicy -  Krzywe sosny tworzące dzisiejszy pomnik przyrody starzeją się, a drzewa zaczynają już miejscami zamierać. Nie powstrzymamy natury. Możemy za to dać drugie życie tej światowej sławy ciekawostce zakładając powierzchnie zastępcze - podkreślają leśnicy.

W rewitalizację Krzywego Lasu zaangażowane jest Nadleśnictwo Gryfino, Gmina Gryfino oraz Fundacja PGE i Grupa PGE. Przedsięwzięcie wspiera także Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas