Leśnicy na pomoc Krzywemu Lasowi
Nadleśnictwo chce odnowić znany w Polsce Krzywy Las w Gryfinie. W tym celu zbierali szyszki tych drzew.
Krzywy Las leży w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w województwie zachodniopomorskim. To pomnik przyrody. Na jego obszarze rośnie ponad 50 nietypowo uformowanych sosen.
Do pozyskania szyszek leśnicy użyli specjalistycznego podnośnika. Obserwacje drzew w Krzywym Lesie wskazują na to, że nie obradzają już one szyszek, tak jak przed laty - Jest ich mniej niż zakładaliśmy, a te, które udało nam się otworzyć w cieple, mają niewielką ilość nasion - powiedział nadleśniczy Arkadiusz Paleń.
Jak dodał, osiągnięcie sukcesu w zbiorze tych wyjątkowych szyszek może być procesem długotrwałym - Do zbioru powrócimy zapewne w przyszłym roku. Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek, niezbędnych do założenia jednej z zaplanowanych powierzchni zastępczych. Będzie można obserwować na niej, czy drzewka wyhodowane z nasion krzywych drzew powtórzą cechy swoich rodziców - mówił Paleń.
Na drugiej z zaplanowanych powierzchni krzywizny sosnowych pni będą otrzymywane przez celowe deformacje. Prace przygotowawcze w tym zakresie już ruszyły.
- Jeśli ta wyjątkowa atrakcja przyrodnicza i turystyczna ma być wciąż obecna na mapie Polski, prace przy nowym Krzywym Lesie powinny trwać - uważają leśnicy - Krzywe sosny tworzące dzisiejszy pomnik przyrody starzeją się, a drzewa zaczynają już miejscami zamierać. Nie powstrzymamy natury. Możemy za to dać drugie życie tej światowej sławy ciekawostce zakładając powierzchnie zastępcze - podkreślają leśnicy.
W rewitalizację Krzywego Lasu zaangażowane jest Nadleśnictwo Gryfino, Gmina Gryfino oraz Fundacja PGE i Grupa PGE. Przedsięwzięcie wspiera także Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.