Lata i gryzie, ale to nie kleszcz. Czy strzyżak sarni jest groźny?

Strzyżak sarni to latający owad, który wyglądem przypomina kleszcza. Podobnie jak on, występuje na terenie całej Polski, a najczęściej można spotkać go w lesie. Owad żywi się krwią zwierząt – głównie jeleni, saren i łosi, ale potrafi też boleśnie ukąsić człowieka. Czy strzyżak sarni jest groźny i może przenosić choroby? Jak skutecznie go odstraszyć?

Strzyżak sarni to owad, na którego potocznie mówi się latający kleszcz. Czy jest niebezpieczny dla człowieka?
Strzyżak sarni to owad, na którego potocznie mówi się latający kleszcz. Czy jest niebezpieczny dla człowieka?123RF/PICSEL123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Strzyżak sarni to nie kleszcz. Co to za owad i jak wygląda?

Strzyżak sarni, znany też jako strzyżak jeleni, to owad, na którego potocznie mówi się latający kleszcz. To z uwagi na znaczne podobieństwo w wyglądzie obu gatunków.

Strzyżak sarni ma charakterystyczne podłużne skrzydła oraz brązowe spłaszczone ciało z silnymi odnóżami. Ponadto ma twardy, chitynowy pancerz i liczne odnóża zakończone drobnymi, czepnymi pazurkami, które znacznie utrudniają odczepienie ich od skóry.

Strzyżak sarni i kleszcz bywają często mylone. Z tego powodu, co jakiś czas pracownicy Lasów Państwowych na w mediach społecznościowych przypominają, jak wygląda strzyżak sarni i czym różni się od kleszcza.

Strzyżak sarni w Polsce. Gdzie występują latające kleszcze?

Strzyżak sarni, podobnie jak kleszcz, występuje w Polsce licznie na terenie całego kraju. Najczęściej można spotkać go w lesie od maja do września. Jednak ciepła jesień sprawia, że strzyżaki sarnie mogą występować nawet do października, a nawet do listopada.

Owad ten występuje głównie w lasach lub na ich obrzeżach. Czai się przede wszystkim w okolicy ścieżek wydeptanych przez zwierzęta. To właśnie odróżnia go od kleszcza, który swoje ofiary atakuje, żyjąc na liściach lub w trawie.

Czy strzyżak sarni jest groźny?

Strzyżaki sarnie pasożytują przede wszystkim na leśnych zwierzętach. Atakują łosie, borsuki, sarny i jelenie. Wgryzają się w ich skórę, odrzucają skrzydełka i wypijają krew. Człowiek, wchodząc do lasu, również jest narażony na ugryzienia tych owadów, stając się ofiarą przypadkową.

Ukąszenie strzyżaka sarniego jest zazwyczaj bardzo bolesne. Ponadto może pojawić się na skórze zaczerwienienie i świąd, a także dotkliwa i przewlekła reakcja alergiczna. Na skórze pojawić może się obrzęk w postaci swędzącej grudki. Zmiany mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, choć nawet do roku, a także odnawiać się po pewnym czasie.

Strzyżak sarni a choroby. Czy latające kleszcze mogą je przenosić?

Zagrożeniem wynikającym z ugryzienia strzyżaka sarniego mogą być różnego rodzaju choroby. Niektóre źródła podają, że latające kleszcze mogą być nosicielami drobnoustrojów, które powodują anaplazmozę oraz boreliozę. Nie ma jednak pewności, że infekują żywiciela.

Reakcja alergiczna na ugryzienie strzyżaka zazwyczaj nie jest groźna i obejmuje wspomniane już wcześniej zmiany skórne. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko uczulenia i może wtedy dojść do bardzo silnej reakcji alergicznej. Dotyczy to głównie problemów z oddychaniem. Szczególnie narażone są dzieci i osoby uczulone na jad tych owadów.

Jak odstraszyć strzyżaki sarnie? Sposoby na latające kleszcze

Z tego powodu, że strzyżaki jelenie są niewielkich rozmiarów, to bardzo trudno je zauważyć. Warto zatem wiedzieć, co odstrasza latające kleszcze, aby móc ochronić się przed ich ukąszeniem w trakcie leśnej wędrówki.

Aby zapobiec ugryzieniu przez strzyżaki, należy stosować repelenty, czyli środki odstraszające owady. Z naturalnych preparatów można wypróbować olejki eteryczne, które działają odstraszająco na inne tego typu pasożyty, np. olejek eukaliptusowy, miętowy czy kamforowy.

Leśnicy radzą również, aby podczas wypraw do lasów ubierać jasne ubrania. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy chodzące po nas owady, w tym właśnie latające kleszcze.

Zobacz także:

Mateusz Morawiecki: Autostrady poprawiają jakość środowiskaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas