Kwiatowy dywan na pustyni. Królestwo suszy rozbłysnęło kolorami

Pustynia Atacama co kilka lat zmienia się na chwilę nie do poznania. Ekstremalnie suchy obszar zostaje porośnięty przez kolorowe kwiaty i rośliny. Pustynia Atacama skrywa jeszcze inne sekrety.

Każdego roku pustynię w Chile pokrywa kwiatowy dywan
Każdego roku pustynię w Chile pokrywa kwiatowy dywanSEBASTIAN OJEDA/AFP/East NewsEast News

Pustynia Atacama w Chile znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande. Miejsce to jest zaliczane do ekstremalnie suchych i nieprzyjaznych. Co kilka lat na tym obszarze rozkwitają setki, a nawet tysiące kwiatów. Wpływają na to sprzyjające wzrostowi roślin temperatury i opady. W tym roku kwiaty pojawiły się jednak wcześniej niż zwykle. Jest to prawdopodobnie spowodowane skutkami zjawiska pogodowego El Niño.

Kwiaty pojawiły się na pustyni Atacama

Według danych Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Chile w ciągu ostatnich 40 lat zaobserwowano 15 kolorowych spektakli, którym towarzyszy kwitnienie. Krajobraz Atacamy urozmaicają zazwyczaj kolczaste krzewy, kaktusy, porosty i agawy.

Na razie fioletowe i białe punkty pojawiły się tylko na części obszaru. Leśnicy z Chile przewidują jednak, że opady deszczu, które są prognozowane doprowadzą do wybuchu kolorów na jeszcze większym terenie. Według statystyk meteorologów w niektórych miejscach pustyni nie odnotowano w ogóle opadów deszczu (od czasu rozpoczęścia pomiarów).

Rząd Chile ogłosił w 2022 roku, że obszar, na którym dochodzi do kwitnienia zostanie objęty ochroną w postaci parku narodowego. To najwyższa forma ochrony, jaką rząd może objąć obszary przyrodnicze. Według ministerstwa środowiska Atacama to ekosystem bardzo wrażliwy, dlatego wymaga wzmożonej ochrony - także w świetle zmian klimatycznych i światowego kryzysu bioróżnorodności.

Atacama pokryta kwiatami w 2022 rokuMatias Basualdo/Associated Press/East NewsEast News

Szacuje się, że na pustyni Atacama dochodzi do zakwitu ponad 200 gatunków roślin, które niczym uśpione, czekają na odpowiednie warunki pogodowe. W związku z kwitnieniem na pustyni pojawiają się liczne gatunki zwierząt, w tym ssaki, gady, motyle i inne owady zapylające.

Wydobycie zagraża ekosystemowi

Według biologów pustynny teren jest zagrożony również przez przemysł kopalniany. Na pustyni znajdują się bowiem bogate złoża mineralne rudy żelaza, miedzi, ołowiu, uranu, czy kobaltu.

Na pustyni Atacama od lat gromadzone są ponadto odpady tekstylne, a wysypisko jest widoczne z kosmosu. W maju 2024 r. na chilijskim wysypisku zorganizowano pokaz mody. Celem wydarzenia miało być uświadomienie społeczeństwa w kwestii zanieczyszczania Ziemi. 

Według organizatorów pokazu mody to nie przemysł modowy jest odpowiedzialny za niszczenie środowiska, a ludzie, którzy konsumują dobra w zawrotnym tempie.

Jakie storczyki rosną w Polsce?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas