Kurki nową "kryptowalutą". Ceny zwalają z nóg

W tym roku jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowsze i bardziej szokujące zdjęcia ze straganów i targowisk. Nie zaskakują jednak same owoce czy warzywa, a ich ceny. Nie otrząsnęliśmy się jeszcze po szoku związanym z rekordowymi cenami czereśni, a na horyzoncie widać już nowego króla "inwestycji". W tym wypadku za kilogram trzeba zapłacić nawet 100 złotych.

article cover
East News
Kurki stały się nowym rarytasem. W niektórych miejscach za kilogram tych grzybów trzeba było zapłacić nawet 100 zł. Ale gdzie indziej cena potrafi być ponad dwa razy mniejsza
Kurki stały się nowym rarytasem. W niektórych miejscach za kilogram tych grzybów trzeba było zapłacić nawet 100 zł. Ale gdzie indziej cena potrafi być ponad dwa razy mniejszaSlawomir Kowalski/Polska Press/East NewsEast News

Jeszcze niedawno cała Polska żyła szalejącymi cenami czereśni, które w tym roku osiągały rekordowo wysokie kwoty. Za kilogram tych owoców trzeba było zapłacić nawet 260 zł. Potem hitem internetu stał się bób w cenie 45 zł za kilogram. Teraz kolejną naturalną "kryptowalutą" są... kurki. Okazuje się, że za kilogram tych popularnych grzybów w niektórych miejscach trzeba zapłacić aż 100 zł.

Ile kosztują kurki? "Oszaleli z tymi cenami"

W tym roku sezon na kurki zaczął się w pierwszym tygodniu lipca. Początkowo ceny wynosiły od 90 do 100 zł za kilogram. Dzisiaj cena tych grzybów na targowiskach spadła już jednak do 50 zł za kilogram. To mniej więcej tyle, ile trzeba było zapłacić za kurki w zeszłym roku.

Na początku lipca zdjęcia z wysokimi cenami pieprzników jadalnych (czyli właśnie kurek) zasypały kulinarne profile w mediach społecznościowych. Pod jednym z nich, gdzie widnieje cena 89 zł za kilogram, w komentarzach zawrzało.

"Uwielbiam kurki, ale ta cena zwala z nóg" - pisze jedna z komentujących. "Oszaleli z tymi cenami" - dodaje inna. Pojawiają się też jednak głosy, że w skupach za kilogram kurek można dostać co najwyżej 15-30 zł lub że najlepiej zebrać je samodzielnie, bo w lasach grzybów jest obecnie pod dostatkiem.

Ceny kurek w internecie są na podobnym poziomie. Na popularnych portalach z ogłoszeniami można znaleźć oferty z cenami wynoszącymi 15-20 zł za litr lub 30 zł za kilogram grzybów.

Gdzie zbierać kurki?

Na kurki można trafić zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Pieprzniki jadalne rosną na piaszczystych, kwaśnych glebach. Najczęściej znajdziemy je na porośniętej mchem ściółce w pobliżu świerków.

Kurki to jedne z najwcześniejszych grzybów. Można je znaleźć już w czerwcu i zbierać aż do listopada. Przed grzybobraniem warto przypomnieć sobie zasady ich zbierania. Pamiętajmy także o tym, aby zabierać tylko te grzyby, co do pochodzenia których jesteśmy absolutnie pewni.

Przemysław Białkowski podcast: AktywizmSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas