Krzyki nie z tej ziemi wypełniają brazylijską dżunglę. Co wydaje te dźwięki?

Ciemne i odległe zakamarki brazylijskiej dżungli wypełnione są krzykami, których nikt z nas nie usłyszy na własne uszy. To wyjątkowy wrzask powstały w chwili niebezpieczeństwa. Wyjaśnienie tej zagadki wprawia w osłupienie.

Maleńkie zwierzę tworzy potężny ultradźwiękowy wrzask. Ewenement wśród zwierząt
Maleńkie zwierzę tworzy potężny ultradźwiękowy wrzask. Ewenement wśród zwierzątaltitudevisual123RF/PICSEL

W gęstej brazylijskiej dżungli istnieją stworzenia, których ultradźwiękowy wrzask odstrasza drapieżniki, nie jest on słyszalny dla ludzkiego ucha. Wydawać by się mogło, że tak niezwykłe dźwięki są w stanie wydobyć z siebie jedynie stwory nie z tej ziemi. Jednakże tym, co "sieje postrach" w lasach deszczowych, są... żaby.

Badacze wskazują, że żaba liściasta (Haddadus binotatus) jest jednym z najliczniejszych gatunków żab w lasach deszczowych. Żyje ona w ściółce leśnej lub na liściach w dolnej partii drzew, zaś największe okazy ledwo osiągają 64 mm długości.

Stworzenia te nie są przystosowane do walki, dlatego też kiedy zostaną zaatakowane... krzyczą. Jest to swoisty ultradźwiękowy sygnał alarmowy, który niemal dosłownie odrzuca napastników.

Malutkie żaby wydają z siebie ultradźwiękowy krzyk. Nowe doniesienia

Nowe badania ujawniają, że niewielka żaba jest w stanie wytworzyć ogłuszające ultradźwięki, które służą w celach samoobrony. Jak mówi ekolog behawioralny Ubiratã Ferreira Souza z Uniwersytetu Stanowego Campina w Brazylii: "Niektóre potencjalne drapieżniki [polujące na żaby - red.], takie jak nietoperze, gryzonie i małe naczelne, są w stanie emitować i słyszeć dźwięki o tej częstotliwości, których ludzie nie potrafią. Jedna z naszych hipotez głosi, że odstraszający krzyk jest skierowany do niektórych z tych [zwierząt], ale może się też zdarzyć, że szerokie pasmo częstotliwości będzie miało charakter ogólny w tym sensie, że ma odstraszyć jak najwięcej drapieżników".

Badacze wskazują, że krzyk jest częścią całej sekwencji zachowań obronnych. Żaba wygina grzbiet w łuk, unosi przód ciała, otwiera usta, a przy częściowo zamkniętym otworze gębowym wydaje niezwykły dźwięk.

Do uchwycenia tego szczególnego wrzasku wykorzystano specjalną aparaturę. Człowiek rejestruje dźwięki w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Z kolei badane żaby wydawały dźwięki w częstotliwości 7-44 kHz. Naukowcy sugerują, że szeroki zakres tych częstotliwości ma odstraszać całe grono potencjalnych drapieżników.

"Biorąc pod uwagę fakt, że różnorodność płazów w Brazylii jest najwyższa na świecie i opisano ponad 2000 gatunków, nie byłoby zaskakujące, gdyby inne żaby również emitowały dźwięki na tych częstotliwościach" - mówi Mariana Retuci Pontes, ekolog z Uniwersytetu Stanowego Campina.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Acta Ethologica.

"Podglądacze przyrody". Czym puszczyk różni się od sowy?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas