Był rekordowo wielkim krokodylem i "szefem rzeki". Gigant miał ponad 7 m długości

Gigantyczne, wymarłe krokodyle Gunggamarandu manuala były rekordowo ogromne. Osobniki mogły mieć nawet 7 m długości. Według australijskich badaczy gatunek ten był największym zwierzęciem żyjącym w Australii.

Prehistorycznemu zwierzęciu nadano nazwę "Gunggamarandu maunala", co oznacza "szef rzeki".
Prehistorycznemu zwierzęciu nadano nazwę "Gunggamarandu maunala", co oznacza "szef rzeki". Edwin Rodriguez Pipicano/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ogromny szef rzeki

Prehistorycznemu zwierzęciu nadano nazwę "Gunggamarandu maunala", co oznacza "szef rzeki". Patrząc na jego rozmiar, a miał około 7 m długości - to adekwatne określenie. Odkryte w 2021 r. szczątki zwierzęcia pochodzą sprzed 5-7 mln lat temu. 

Dzisiaj na kontynencie australijskim żyją tylko dwa gatunki krokodyli - australijski i różańcowy. Ten drugi jest największym żyjącym obecnie gadem na naszej planecie. Krokodyle różańcowe osiągają nawet 6 m długości. 

Gunggamarandu manuala należał natomiast do krokodylów z grupy Tomistominae. Fakt ten zaskoczył naukowców. Dlaczego?

Krokodyl gigant. Miał ponad 7 metrów długości
Krokodyl gigant. Miał ponad 7 metrów długości Eleanor Pease/Univeristy of Queenslandmateriały prasowe

Zaskakujące pokrewieństwo

Gunggamarandu jest daleko spokrewniony z żyjącymi australijskimi krokodylami i ze wszystkimi innymi wymarłymi krokodylami z tego kontynentu, znanymi nauce.

Co jednak może zaskakiwać, "szef rzeki" jest najbliżej spokrewniony z innymi prehistorycznymi krokodylami z grupy Tomistominae, których szczątki sprzed ponad 50 mln lat znaleziono... w Europie. Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że europejskie i australijskie krokodyle z tej grupy mają wspólnego przodka. 

Badacze nadal nie są pewni, jak gatunek "Gunggamarandu maunala" wyginął, ale mają kilka teorii.

"Bardzo możliwe, że było to związane ze stopniowym wysuszaniem się kontynentu australijskiego w czasie ostatnich kilku milionów lat, a w szczególności w okresie ostatnich 100 tys. lat" - stwierdził paleontolog dr Steven Salisbury.

W Australii żyło wiele krokodyli, a badacze wciąż próbują sklasyfikować wymarłe już gatunki.

Źródło: The Guardian, The Conversation

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas