Komisja Europejska chce zakazać kolejnych środków. Mają groźne substancje

Komisja Europejska zaprezentowała projekt wniosku o nie przedłużenie zatwierdzeń aktywnych składników środków ochrony roślin. Są nimi herbicyd i fungicyd. Wniosek musi być przegłosowany przez 27 członkowskich krajów Unii Europejskiej.

Unia Europejska bierze na tapet chemikalia
Unia Europejska bierze na tapet chemikaliatinofotografie123RF/PICSEL

Komisja Europejska wyraziła obawy w związku ze stosowaniem dwóch substancji czynnych. Są nimi flufenacet i flutolanil należące do środków ochrony roślin. Pierwszy z nich to substancja czynna herbicydowa z grupy chemicznej oksyacetamidy. W Polsce wykorzystywana jest wyłącznie jako komponent do mieszanin fabrycznych przeznaczonych do zwalczania głównie chwastów. Drugi to flutolanil - substancja fungicydowa z grupy fenylobenzamidów (SDHI). Polecana przede wszystkim do ochrony ziemniaka przed rizoktoniozą.

Środki ochrony roślin szkodliwe dla zdrowia

Przedłożono już dwa projekty wniosków Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF). Komitet zebrał się w zeszłym tygodniu w Brukseli. Komisja Europejska stwierdziła, że oba składniki czynne - flufenacet i flutolanil, nie spełniają już kryteriów ponownego zatwierdzenia.

W uzasadnieniu KE argumentuje, że stosowanie flufenacetu zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego. Zostało to niedawno wymienione w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W przypadku flutolanilu EFSA nie zidentyfikowała żadnych tzw. obszarów krytycznych dla substancji czynnej, ale wg KE w ocenie ryzyka nadal występują ze względu na brak danych.

Chemikalia są stosowane przy uprawach pszenicykamchatka123RF/PICSEL

Ziemia jest pełna chemikaliów

Ziemia pełna chemikaliów Jak już wcześniej wspominaliśmy pestycydy stosowane na masową skalę w światowych uprawach kukurydzy, pszenicy, truskawek, a także innych warzyw i owoców zawierają dodatkowo inne syntetyczne chemikalia. Według badaczy, którzy wykryli tzw. wieczne chemikalia w wielu produktach spożywczych, im więcej się szuka, tym na więcej niepokojących zjawisk się trafia.

Badania opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives wskazują jednoznacznie na obecność wiecznych chemikaliów w pestycydach. Ta mieszanka wybuchowa według naukowców jest niebezpieczna dla zdrowia.

Substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (tzw. PFAS) owiane są złą sławą nie bez powodu. W tych małych cząsteczkach występują bardzo silne wiązania pomiędzy atomami węgla i fluoru. Wieczne chemikalia zostały wynalezione w latach 40. XX wieku i stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu: kosmetycznym, rolniczym, motoryzacyjnym, czy meblarskim. Jednym ze sztandarowych przykładów stosowania PFAS w przemyśle jest teflon.

Zakaz hodowli klatkowej na terenie Unii Europejskiej. Kto go opóźnia?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas