Kolejne strefy ochronne dla bielików i bocianów czarnych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczyła nowe strefy ochrony gniazd dwóch gatunków ptaków objętych ścisłą ochroną.

article cover
Lasy Państwowe

Nowe strefy zostały wyznaczone na terenie Nadleśnictw Mińsk i Łuków. Decyzje w tej sprawie wydali Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Warszawie i Lublinie. Na miejscu stwierdzono obecność w gniazdach zarówno dorosłych osobników, jak i piskląt. Zdaniem leśników to świadczy o tym, że ptaki dobrze się czują w wybranych przez siebie miejscach.

Prawo zakłada istnienie dwóch rodzaj stref: ścisła, czyli całoroczna, oraz częściowa, czyli okresowa. W przypadku ochrony ścisłej, przez cały rok nie możemy się zbliżać do gniazda bliżej niż od 50 do 200 m, w zależności od objętego ochroną gatunku. Z kolei w przypadku ochrony częściowej, odległość ta, między marcem a wrześniem, wynosi zazwyczaj 500 m. W strefach ochronnych nie mogą przebywać osoby postronne. Zabroniona jest także wycinka drzew. Nie można tam także wznosić budynków, urządzeń oraz instalacji.

Bielik jest największym lęgowym ptakiem drapieżnym w Polsce. Jego rozpiętość skrzydeł może sięgać 2,5 m, a waga większych od samców samic do 6 kg. Bieliki zazwyczaj swoje gniazda umiejscawiają na wytrzymałym starym drzewie. Gniazdo jest zbudowane grubych kawałków drewna i może ważyć nawet tonę. Bieliki żywią się rybami oraz ptakami wodnymi, jedzą także ssaki i padlinę. Dorosłość osiągają w wieku 4-5 lat.

Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok. 4-5 lat.

Lasy Państwowe

Bociany czarne, zwane także hajstrami, to kuzyni popularnych w Polsce bocianów białych. Bociany czarne są skryte, a gniazda zakładają w głębi lasu, z dala od zabudowań. Żywi się małymi rybami i płazami. W Polsce jest około 1,2-1,4 tys. par tego gatunku.

"Wydarzenia": Zielona oaza pośród betonu. Roślinna rewolucja w polskich miastachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas