Kleszcze już są i mogą przenosić choroby. Uwaga na dzieci i zwierzęta
Już w połowie marca pojawiły się kleszcze, a wraz z nimi choroby. Lekarze informują, że wyjątkowo wcześnie zaczęli diagnozować u dzieci choroby powstałe w wyniku powikłań po ukąszeniu.
Dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych z krakowskiego szpitala Żeromskiego informuje, że sale są pełne dzieci, u których pojawiły się przypadki chorób odkleszczowych - podaje PAP. Lekarka zwraca uwagę na neuroinfekcje, czyli boreliozę i zapalenie mózgu, które mogą wystąpić u dzieci.
Rządowa agencja Stanów Zjednoczonych zajmująca się chorobami (Centers for Disease Control and Prevention) od jakiegoś czasu informowała też o wzroście przypadków chorób paciorkowcowych, m.in. sepsy oraz zapaleń płuc. Dr Stopyra dodaje jednak, że dzięki diagnostyce można uniknąć ciężkich powikłań.
Pamiętajmy o ochronie wrażliwych organizmów. Po każdym spacerze przeglądajmy ciało dziecka i strzepujmy jego ubrania. Można w łatwy sposób pozbyć się pajęczaków, np. używając rolki do ubrań. Lekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę odpowiednio się zabezpieczyć, np. założyć dopasowane spodnie, ale najlepiej unikać chodzenia w wysokiej trawie i tam, gdzie panuje duża wilgoć.
Pamiętajmy, aby już teraz zabezpieczyć przed kleszczami zwierzęta domowe.
Ochrona
Pierwsze kleszcze pojawiły się już u zwierząt. Także u naszych pupili mogą powstawać ciężkie choroby takie jak babeszjoza. Udomowione psy i koty mogą otrzymać specjalistyczne krople (najlepiej przepisane przez weterynarza) lub obroże przeciwkleszczowe. Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru oraz zawartości substancji odstraszającej kleszcze. Zdarza się, że niektóre preparaty są po prostu nieskuteczne. Jak wynika z najnowszych badań, chemiczne opryski mające na celu zabijanie kleszczy wydają się być nieskuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się boreliozy.
Ważne jest, aby chronić się przed kleszczami i nie siadać bezpośrednio w wysokiej trawie. Na pikniki zabierajmy ze sobą maty do siedzenia. Można stosować specjalistyczne preparaty na skórę lub naturalne olejki, które odstraszają zarówno kleszcze, jak i komary.