Kleszcze już są i mogą przenosić choroby. Uwaga na dzieci i zwierzęta

Już w połowie marca pojawiły się kleszcze, a wraz z nimi choroby. Lekarze informują, że wyjątkowo wcześnie zaczęli diagnozować u dzieci choroby powstałe w wyniku powikłań po ukąszeniu.

Uwaga na kleszcze
Uwaga na kleszcze Jacek Domiński/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych z krakowskiego szpitala Żeromskiego informuje, że sale są pełne dzieci, u których pojawiły się przypadki chorób odkleszczowych - podaje PAP. Lekarka zwraca uwagę na neuroinfekcje, czyli boreliozę i zapalenie mózgu, które mogą wystąpić u dzieci.

Rządowa agencja Stanów Zjednoczonych zajmująca się chorobami (Centers for Disease Control and Prevention) od jakiegoś czasu informowała też o wzroście przypadków chorób paciorkowcowych, m.in. sepsy oraz zapaleń płuc. Dr Stopyra dodaje jednak, że dzięki diagnostyce można uniknąć ciężkich powikłań.

Pamiętajmy o ochronie wrażliwych organizmów. Po każdym spacerze przeglądajmy ciało dziecka i strzepujmy jego ubrania. Można w łatwy sposób pozbyć się pajęczaków, np. używając rolki do ubrańLekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę odpowiednio się zabezpieczyć, np. założyć dopasowane spodnie, ale najlepiej unikać chodzenia w wysokiej trawie i tam, gdzie panuje duża wilgoć.

Pamiętajmy, aby już teraz zabezpieczyć przed kleszczami zwierzęta domowe. 

Ochrona

Pierwsze kleszcze pojawiły się już u zwierząt. Także u naszych pupili mogą powstawać ciężkie choroby takie jak babeszjoza. Udomowione psy i koty mogą otrzymać specjalistyczne krople (najlepiej przepisane przez weterynarza) lub obroże przeciwkleszczowe. Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru oraz zawartości substancji odstraszającej kleszcze. Zdarza się, że niektóre preparaty są po prostu nieskuteczne. Jak wynika z najnowszych badań, chemiczne opryski mające na celu zabijanie kleszczy wydają się być nieskuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się boreliozy. 

Psy uwielbiają biegać w trawie, ale tam znajdują się kleszcze
Psy uwielbiają biegać w trawie, ale tam znajdują się kleszcze Arkadiusz ZiolekEast News

Ważne jest, aby chronić się przed kleszczami i nie siadać bezpośrednio w wysokiej trawie. Na pikniki zabierajmy ze sobą maty do siedzenia. Można stosować specjalistyczne preparaty na skórę lub naturalne olejki, które odstraszają zarówno kleszcze, jak i komary. 

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas