​Jednej trzeciej gatunków drzew grozi wyginięcie

Od dębów i magnolii, aż po tropikalne palmy i dzikie kakaowce. Aż 17,5 tys. gatunków drzew zagrożonych jest wyginięciem. To dwa razy więcej niż zagrożonych gatunków ssaków, ptaków, płazów i gadów razem wziętych.

Wśród zagrożonych gatunków są magnolie
Wśród zagrożonych gatunków są magnolie 123RF/PICSEL

Nauka zna 60 tys. gatunków drzew. Od dawna wiadomo było, że część z nich zagrożona jest wyginięciem, ale po raz pierwszy sprawdzono to w skali globalnej. 

Bilans zawarty w raporcie "State of the World's Trees" może wprawić w osłupienie i powinien przerażać, bo dosłownie każdy rosnący w naturze gatunek spełnia określone funkcje w ekosystemie. Jego zniknięcie, to jak wyjęcie klocka z układanki - cała konstrukcja, jeśli nawet zupełnie się nie zawali, to pociągnie za sobą zniknięcie innych elementów. O kryzysie bioróżnorodności pisaliśmy m.in. tutaj.

Ponad 140 gatunków już zniknęło ze środowiska naturalnego, a kolejne 442 znajduje się na skraju wyginięcia, bo pozostało mniej niż 50 pojedynczych drzew tych gatunków. 

"Biorąc pod uwagę, że 30 proc. gatunków jest zagrożonych wyginięciem, musimy pilnie podjąć działania ochronne" - twierdzi Sara Oldfield z zespołu specjalistów do spraw drzew w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

W skali globalnej największym zagrożeniem są:

- wylesianie pod uprawy (wpływa na 29 proc. gatunków)

- wycinka na potrzeby przemysłu drzewnego (27 proc.)

- wycinanie pod wypas lub hodowlę zwierząt (14 proc.)

- wycinanie pod zabudowę (13 proc.)

- pożary (13 proc.)

Z raportu wynika, że zagrożeniem są również zmiany klimatyczne, ekstremalne warunki pogodowe oraz rosnący poziom mórz.

Autorzy raportu twierdzą, że jest jeszcze czas na działania, które pomogą ograniczyć straty. "Raport wskazuje nam plan działań, by zmobilizować społeczność zajmującą się ochroną przyrody i innych kluczowych graczy do postawienie na samym szczycie programów ochronnych ratowania drzew - powiedział dr Malin Rivers z organizacji Botanic Gardens Conservation International.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na FacebookuEksperci wzywają do szeregu działań, w tym:

- zachowania istniejących lasów i powiększanie obszarów chronionych (64 proc. wszystkich gatunków drzew można znaleźć w co najmniej jednym obszarze chronionym);

-zabezpieczenia zagrożonych gatunków w ogrodach botanicznych lub bankach nasion w nadziei, że pewnego dnia będzie można je powrócić naturze (na razie jest w nich jedynie 30 proc. gatunków drzew);

- wprowadzenia programów edukacyjnych, tak by ponowne zalesianie i sadzenie drzew było prowadzone zgodnie z wiedzą naukową, czyli we właściwych miejscach i na właściwy sposób;

-zwiększenia funduszy na ochronę drzew;

Na świecie zagrożonych wyginięciem jest milion gatunków roślin i zwierząt. W ciągu ostatnich 300 lat powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o około 40 proc., a 29 państw straciło ponad 90 proc. swojej pokrywy leśnej.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas