List otwarty do ministra klimatu: Ochrona lasów musi być skuteczniejsza
23 organizacje pozarządowe apelują do ministra klimatu i środowiska o poważne traktowanie kryzysu klimatyczno-ekologicznego i skutecznej ochrony lasów.
List organizacji jest odpowiedzią na skierowaną przez Michała Kurtykę do wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa krytykę unijnych planów poprawy ochrony lasów.
Sygnatariusze wezwali ministra do wdrożenia założeń nowej Strategii Leśnej i Strategii Bioróżnorodności UE, która ich zdaniem zapewnia skuteczną ochronę lasów oraz odpowiada na wyzwania postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego.
Organizacje domagają się m.in. zaprzestania wycinek w zachowanych w Polsce starodrzewach, wyłączenia z użytkowania gospodarczego przynajmniej 20 proc. wszystkich lasów w Polsce, oraz dostosowania prowadzenia gospodarki leśnej do prawa krajowego i unijnego.
Działacze chcą także, aby każe nadleśnictwo miały zatwierdzone Plany Urządzenia Lasu, które można zaskarżyć w sądzie.
"W swoim liście Kurtyka m.in. skrytykował unijne plany zwiększenia powierzchni obszarów ściśle chronionych, a także poddał w wątpliwość skuteczność wzmocnienia ochrony starych lasów jako narzędzia w walce ze zmianami klimatu. Wyraził też poparcie dla funkcjonującego obecnie w Polsce modelu gospodarki leśnej oraz wykorzystania drewna do produkcji energii." - przypominają organizacje.
Zobacz również:
- Treść listu Michała Kurtyki to kolejny dowód na to, jaki wpływ na kształtowanie polityki państwa w zakresie zarządzania lasami ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Minister bezrefleksyjnie powtarza promowane przez przedstawicieli tej instytucji argumenty, pomagając utrzymać pozwalające na eksploatację polskich lasów status quo. Tymczasem jeśli chcemy, żeby lasy pomogły nam w walce z kryzysem klimatyczno-ekologicznym, gospodarka leśna w Polsce wymaga gruntownych zmian, w czym pomóc może wdrożenie założeń Strategii Bioróżnorodności i Strategii Leśnej UE. Liczymy na to, że minister wysłucha głosu społeczeństwa obywatelskiego i przestanie podejmować decyzje pod dyktando instytucji, w której interesie jest kontynuowanie gospodarczej eksploatacji lasów bez ograniczeń - mówi cytowany w oświadczeniu sygnatariuszy Augustyn Mikos ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
W lipcu Komisja Europejska przedstawiła swoją strategię leśną. W jej ramach ma zasadzić 3 mld drzew. Oprócz tego, KE proponuje wykorzystanie Wspólnej Polityki Rolnej do ustanowienia systemów płatności dla właścicieli terenów leśnych. Jednocześnie Bruksela proponuje zwiększenie monitorowania istniejących lasów, które pokrywają około dwóch piątych powierzchni kontynentu.Pełną treść listu można przeczytać TUTAJ. Źródło: Komunikat prasowy Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot