Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę? Nie tylko bociany

Migracja ptaków najczęściej kojarzy się z bocianami. Jednak nie tylko ten gatunek opuszcza Polskę jesienią i powraca na wiosnę. Najważniejszym powodem, dla którego ptaki migrują, jest uzyskanie łatwiejszego dostępu do pokarmu.

Nie tylko bociany. Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę?
Nie tylko bociany. Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę?Dawid Tatarkiewicz/EAST NEWSEast News

Dlaczego ptaki odlatują z Polski na zimę i wracają wiosną?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na migrację ptactwa. Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów? Głównymi powodami są niższa temperatura oraz krótszy dzień. Przez to trudniej ptakom zdobyć pożywienie. Dlatego właśnie różne gatunki ptactwa udają się w podróż do cieplejszych rejonów świata, w których zima jest lżejsza lub nie ma jej wcale.  

Tendencja do ptasich wędrówek wykształciła się u ptaków za sprawą ewolucji. Często zdolność do migracji decydowała o przetrwaniu danego gatunku. Zwykle ptaki zaczynają swoją podróż późnym latem (w drugiej połowie sierpnia) lub jesienią. Jednakże data ich odlotu różni się, w zależności od pogody. 

Żurawie to jedne z największych ptaków w PolsceStanislaw Bielski/REPORTEREast News

Przed odlotem ptaki muszą zgromadzić duże zapasy tłuszczu, by osiągnąć tak zwaną gotowość wędrówkową. To stan fizjologiczny, który umożliwia im dalekie podróże i pokonywanie dystansów o długości nawet kilku tysięcy kilometrów

W tym przypadku rekordzistą jest szlamnik zwyczajny. Przedstawiciel tego gatunku przebył w 2022 roku drogę z Alaski do Tasmanii liczącą aż 13560 kilometrów! Była to największa zmierzona odległość ptasiego lotu.

Dokąd latają polskie ptaki i w jaki sposób znajdują drogę? Najczęściej do Afryki oraz cieplejszych rejonów południowej Europy. Istnieją gatunki, których celem podróży są kraje azjatyckie. Są to między innymi:

  • dziwonia;
  • muchołówka mała;
  • świstunka zielonawa;
  • pliszka cytrynowa.

W trakcie wędrówek ptaki wykorzystują wiele rozmaitych technik nawigacji. Właśnie dlatego są w stanie co roku pokonywać wiele tysięcy kilometrów i powracać do miejsc gniazdowania w Polsce. Poszczególne gatunki ptactwa określają swoje położenie za pomocą gwiazd, słońca oraz, co najbardziej zaskakujące, pola magnetycznego kuli ziemskiej.

Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę?

Entuzjaści ornitologii z pewnością wyczekują powrotu naszych rodzimych gatunków z ciepłych krajów. Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę? Są to tak zwane ptaki wędrowne, które opuszczają nasz kraj jesienią. Możemy wyszczególnić kilka najpopularniejszych gatunków, których przedstawicieli najczęściej widujemy na polskim niebie.

Nie tylko bociany wracają do Polski na wiosnę.GERARD/REPORTEREast News

Najbardziej znanym i rozpoznawanym jest oczywiście bocian biały. Jego symboliczny powrót do Polski często zwiastuje nadejście wiosny. Bociany to ptaki wędrowne, które spędzają zimę w krajach afrykańskich, takich jak Czad, Etiopia, Mozambik czy Tanzania. Do naszego kraju wracają zwykle na początku kwietnia, chociaż niektóre osobniki decydują się na wcześniejszy powrót i można zobaczyć je już pod koniec marca.

Żurawie to ptaki, które wracają do Polski już w połowie lutego. WOJCIECH STROZYK/REPORTER East News

Do Polski na wiosnę przylatują również żurawie. Osobniki tego gatunku należą do jednych z największych ptaków w Polsce. Rozpiętość ich skrzydeł potrafi sięgać nawet 2,4 metra! Do kraju wracają wcześniej, niż bociany – zwykle pierwszy raz można je zaobserwować od połowy lutego do połowy marca. Żurawie zwykle zimują w krajach zachodniej Europy (Hiszpania, Portugalia). Zdarza się, że gatunek ten wędruje w rejony Afryki Północnej.

Kukułka zimuje w Afryce Subsaharyjskiej i Azji.Adrian Slazok/REPORTEREast News

Kukułki to ptaki, które można rozpoznać po charakterystycznym śpiewie. Znane są również z tego, że podrzucają swoje jaja do cudzych gniazd. Zimę spędzają w Afryce Subsaharyjskiej oraz Azji. Pierwsze kukułki wracają do Polski z końcem kwietnia i początkiem maja. 

Czajka powraca do Polski w marcu.Adrian Slazok/REPORTEREast News

Czajki zwykle zamieszkują wschodnią część Polski. Mają czarno-białe upierzenie i charakterystyczny czub na głowie. Gatunek ten zimą wędruje do Afryki Północnej oraz krajów położonych nad Morzem Śródziemnym i na Bliskim Wschodzie. Do Polski wracają stosunkowo wcześnie. Można je spotkać już na przełomie lutego i marca.

Co ciekawe, niektóre gatunki ptaków zostają w kraju na zimę. Wówczas warto o nie zadbać, np. budując karmniki, które pomogą im przetrwać mrozy.

Czytaj również:

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas