Najdłuższy lot ptaka. Bez przerwy pokonał ponad 13 tysięcy kilometrów

W październiku pewien szlamnik zwyczajny ustanowił nowy rekord w najdłuższym locie wykonanym przez ptaka. Osobnik w ciągu 11 dni przetransportował się z Alaski aż na australijską Tasmanię, pokonując ponad 13 tysięcy kilometrów. Dotychczasowy rekord został pobity o ponad tysiąc kilometrów.

Szlamnik ustanowił nowy rekord
Szlamnik ustanowił nowy rekordJJ Harrison Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Szlamniki zwyczajne, czyli średniej wielkości ptaki wędrowne, słyną ze swoich rekordowych podróży. Wspomniane zwierzęta spędzają lato w północnej części naszej planety - w regionach Arktyki, skąd zimą migrują w stronę południa.

Niektóre osobniki swoje wędrówki kończą już na Morzu Północnym. Bardziej wytrwałe szlamniki docierają do Indii, a rekordziści odwiedzą nawet Nową Zelandię czy australijską Tasmanię.

Rekordowy lot

Właśnie do ostatniej ze wspomnianych destynacji doleciał wprost z Alaski pewien osobnik, pobijając absolutny rekord w najdłuższym locie wykonanych przez jakiegokolwiek ptaka. Łącznie pokonał on 13 560 kilometrów.

Trasa zajęła mu 11 dni i godzinę, co oznacza, że średnio poruszał się on z prędkością nieco przekraczającą 51 km/h. Zarejestrowanie tak dokładnych danych było możliwe dzięki wcześniejszemu zaobrączkowaniu danego stworzenia.

Podczas lotu ptak nie pił, nie spożywał żadnego posiłku ani nawet nie miał czasu na drzemkę. Jak więc dokonał takiego niesamowitego wyczynu? Otóż szlamniki zwyczajne przystosowane są tego rodzaju wysiłku.

Przed wędrówką gromadzą one zapasy tłuszczu, które dostarczają odpowiedniej ilości energii. Co więcej, gdy tłuszcz się skończy, zaczynają one spalać białko z mięśni. Nic więc dziwnego, że po rekordowych lotach ptaki są znacznie lżejsze niż przed nimi.

Dotychczasowy rekord najdłuższego lotu wynosił 12 200 kilometrów i został ustanowiony we wrześniu 2020 roku. Jego autorem również był szlamnik zwyczajny. Wówczas pokonał on trasę z Alaski do Nowej Zelandii.

Kosmiczne śmieciProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas