Jaka aplikacja GPS jest najlepsza do lasu, żeby się nie zgubić?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Sezon na grzyby już trwa, wiele osób wybiera się na wędrówki do lasu. Spacerując ze wzrokiem skupionym na ściółce leśnej łatwo zabłądzić. Tym bardziej, że grzybów zwykle szuka się nie przy głównych ścieżkach. Trzeba wejść w głąb lasu, żeby zbiory były udane. Jak się nie zgubić w lesie i co może nam pomóc, gdy już do tego dojdzie?

Jak się nie zgubić w lesie na grzybobraniu?
Jak się nie zgubić w lesie na grzybobraniu?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak orientować się w lesie?

Orientowanie się w lesie może być trudne, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w wędrówkach w terenie. Warto jednak przyswoić sobie kilka głównych zasad które przydadzą się zawsze - nie tylko podczas grzybobrania. Zobacz, co może ci pomóc odnaleźć właściwą drogę i uniknąć zabłądzenia w lesie. 

  1. Zawsze przygotuj się na wyprawę, nawet jeśli nie ma być bardzo długa. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. To nie tyko mapa, kompas czy aplikacja do lasu, ale także woda, oświetlenie, ubranie odpowiednie do warunków pogodowych i ewentualnie suchy prowiant.

  2. Znajdź punkty orientacyjne - na początku wyprawy postaraj się znaleźć wyraźne miejsca w terenie, które ułatwią ci nawigację. To może być charakterystyczne drzewo, kamień, strumień, wzniesienie. Pomogą ci później zlokalizować swoją pozycję na mapie. 

  3. Użyj mapy i kompasu - warto nauczyć się nimi posługiwać. Telefon może się rozładować, a aplikacja do lasu na przykład zawiesić. Wówczas tradycyjne metody będę niezastąpione. 

  4. Jeśli idziesz szlakiem turystycznym, zwracaj uwagę na oznaczenia w różnych kolorach. 

  5. Jeśli poczujesz, że się zgubiłeś, nie panikuj. Stres bywa najgorszym doradcą. Zatrzymaj się na chwilę, spróbuj ocenić swoją pozycję w terenie, wróć do ostatniego punktu orientacyjnego i postaraj się znaleźć drogę powrotną. 

  6. Poinformuj kogoś o swoim planie. Nawet jeśli idziesz na krótkie grzybobranie w dobrze znanej okolicy, daj znać domownikom, co zamierzasz. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, będą mogli zgłosić Twoje zaginięcie i wesprzeć służby ratunkowe w poszukiwaniach. Zwróć uwagę, że sporo osób gubi się w lesie podczas zbierania grzybów. Bywają to nawet doświadczeni grzybiarze dobrze znający teren. 

W orientacji mogą ci pomóc aplikacje do lasu, dlatego zawsze warto mieć ze sobą naładowany telefon. Pamiętaj jednak, że każdy sprzęt elektroniczny może być zawodny. Wystarczy, że się rozładuje, zawiesi czy straci zasięg. Znajomość podstawowych "analogowych" zasad nawigowania w terenie i określania swojej pozycji jest więc bardzo przydatna.

Czy GPS działa w lesie?

GPS, czyli Global Positioning System, działa również w lesie, ale jego skuteczność może być ograniczona przez gęstość drzew i topografię terenu. System nawigacyjny, dostępny na przykład w smartfonie,  polega na odbieraniu sygnałów z satelitów znajdujących się na orbicie wokół Ziemi. Umożliwiają one dokładne określenie twojej pozycji geograficznej.

W otwartych przestrzeniach, gdzie jest pełny widok na niebo, GPS zazwyczaj działa bardzo dobrze i bez zakłóceń. Może się jednak zdarzyć, że w lesie, gdzie drzewa blokują przesyłanie sygnału, będzie on osłabiony. Dlatego, jeśli chcesz się zlokalizować w terenie, postaraj się znaleźć otwartą przestrzeń, na przykład polanę.

Pamiętaj również, że:

  • im gęstsze i wyższe drzewa, tym większe ryzyko osłabienia sygnału GPS,
  • w różnych typach lasów (iglastych lub liściastych) i różnych regionach geograficznych GPS może działać ze zmienną precyzją,
  • silne opady deszczu, burza, mgła lub obecność chmur może ograniczać jakość odbieranego sygnału,
  • jeśli znajdujesz się w głębokiej dolinie lub w miejscu z ograniczonym widokiem na niebo, sygnał GPS może być osłabiony.

Mimo pewnych ograniczeń współczesne odbiorniki GPS (należy do nich również smartfon z funkcją map lub aplikacją do lasu) dobrze radzą sobie w różnych warunkach.  Zwykle bez trudu mogą określić twoją pozycję także w lesie.

Weź jednak pod uwagę inne ograniczenia, takie jak na przykład zgubienie czy rozładowanie się telefonu albo zawieszenie się aplikacji. To może się zdarzyć zawsze, dlatego najlepiej mieć ze sobą awaryjne narzędzia. Warto zabrać na wyprawę do lasu mapę i kompas jako zapasowe środki do określenia pozycji, gdyby GPS zawiódł.

Apka na grzyby. Jaki lokalizator i mapy do lasu?

Wybierasz się na grzybobranie i szukasz aplikacji lasu, która pomoże ci określić Twoją pozycję? Jeśli wyprawa nie ma być zbyt długa i daleka, możesz po prostu wykorzystać Mapy Google, które zwykle są fabrycznie zainstalowane w smartfonie. To podstawowe narzędzie, które pozwoli ci zlokalizować się w przestrzeni.

Nie jest ono jednak bez wad jako aplikacja do lasu. Mapy Google idealnie nadają się do nawigowania na drogach i ulicach, natomiast w terenie mogą być mało precyzyjne. Mapa zwykle nie pokaże leśnych ścieżek czy nieutwardzonych dróg. Możesz zatem jedynie określić swoje położenie względem kierunków świata, a nawet ono nie zawsze jest idealne. Zależy na przykład od tego, w jakiej pozycji trzymasz telefon.

Jaka aplikacja do lasu sprawdzi się lepiej?

Mobilny Bank Danych o Lasach (mBDL). To aplikacja przygotowana na zlecenie Lasów Państwowych. Można ją pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Podstawową funkcją tego narzędzia są leśne mapy tematyczne np. podstawowa, drzewostanowa, zbiorowisk roślinnych czy łowiecka.

Poza specjalistycznymi mapami branżowymi użytkownik może wyświetlić mapę topograficzną lub ortofotomapę lotniczą/satelitarną, a także mapy z zewnętrznych serwisów. Jeśli pobierzesz dane wcześniej, aplikacja do lasu może również działać offline.

Wyposażono ją także w przydatne dodatki, takie jak: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy, prostą nawigację do wskazanego punktu.

Zapisane punkty i trasy można eksportować lub przesłać na inne urządzenie.

Choć to narzędzie jest tworzone dla profesjonalistów, przyda się także grzybiarzom i miłośnikom wędrówek po lesie. Działa znacznie precyzyjniej niż Mapy Google, dlatego będzie doskonałym wsparciem w terenie.

Sygic - tę aplikację do lasu również można pobrać za darmo. Wystarczy ściągnąć mapę Polski (która niestety dość sporo waży), aby posługiwać się narzędziem bez dostępu do sieci.

W aplikacji Sygic można ustawić punkt wyjściowy i dodać go do ulubionych. Wędrując po lesie, widzisz swoją pozycję i kierunek, w którym idziesz. Działa to bardzo sprawnie i w czasie rzeczywistym, w przeciwieństwie np. do Google Maps, które czasem może się zawiesić.

mLasmini to okrojona wersja aplikacji przygotowanej przez Lasy Państwowe. Darmowa aplikacja do lasu pozwala na przeglądanie mapy i wyświetlenie podstawowych informacji o terenie. Umożliwia też wykonanie pomiaru odległości i powierzchni oraz, co najważniejsze, ustalenie lokalizacji. Narzędzie działa na smartfonach oraz tabletach z Androidem.

Aplikację do lasu zawsze warto ze sobą mieć. Tradycyjne metody są jednak niezawodne, dlatego idealnie się sprawdzą w awaryjnych sytuacjach.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas