Jadowita kobra wkradła się do domu. Była całkowicie biała

Do zaskakującego zdarzenia doszło w dzielnicy Podanur miasta Coimbatore w Indiach. Do jednego z domów wkradł się śmiertelnie jadowity wąż. W tym regionie takie niezapowiedziane wizyty się zdarzają, ale uwagę zwraca jeden szczegół. Wąż, który wszedł do domu to całkowicie biała kobra. Odmiana tego gatunku z albinizmem to niezwykle rzadkie zjawisko.

article cover
Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
W Indiach schwytano białą kobrę-albinosa. To wyjątkowa odmiana tego groźnego gatunku. Ukąszenie kobry jest dla ludzi śmiertelne (zdj. ilustracyjne)
W Indiach schwytano białą kobrę-albinosa. To wyjątkowa odmiana tego groźnego gatunku. Ukąszenie kobry jest dla ludzi śmiertelne (zdj. ilustracyjne)Lawrence K. HoGetty Images

O białym wężu znalezionym w mieście Coimbatore poinformowali na Facebooku strażnicy zajmujący się dzikimi zwierzętami i ochroną przyrody w Indiach. Zwierzę schwytano na początku maja. Kobra-albinos skryła się w jednym z mieszkań w dzielnicy Podanur. Wąż liczył 1,5 metra długości.

Indie. Przyrodnicy odłowili 1,5-metrową białą kobrę

Schwytanie kobry utrudnił padający deszcz. Gdy łapacze węży przyjechali na miejsce, zwierzę schowało się w pobliskiej szopie i owinęło wokół drewnianego słupa. Na wideo zamieszczonym w internecie widać jak kobra chowa się przed deszczem. Przyrodnikom udało się jednak schwytać węża. Wypuszczono go w lesie na północny zachód od Coimbatore.

Jak informują przyrodnicy z Indii, biała kobra to unikatowy i bardzo rzadki okaz. Osobnik, który wkradł się do domu w Indiach był przedstawicielem gatunku kobra indyjska (Naja naja). Nie miał jednak typowego ubarwienia, ale był całkowicie biały. Spowodowane jest to albinizmem, czyli mutacją powodującą brak melaniny, a tym samym pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry.

Kobra indyjska to jeden z czterech gatunków, które najczęściej odpowiadają za śmiertelne ukąszenia ludzi w Indiach. W kraju z tego powodu ginie ok. 100 tys. osób rocznie. Władze podkreślają, że węże "stanowią znaczące zagrożenie dla ludzi".

Ukąszenie kobry to niemal pewna śmierć

"Ich jad może powodować paraliż i nawet śmierć, jeśli nie wdroży się odpowiedniego leczenia. Kluczowe jest, aby odławiać te węże z olbrzymią dawką ostrożności i wiedzy jako że każdy błąd może nas słono kosztować" - piszą przedstawiciele służb ochrony środowiska w Indiach. Ukąszenie kobry jest dla ludzi śmiertelne, chyba że poszkodowanej osobie zostanie podana surowica. Dlatego łapacze węży z Indii musieli wykazać się wyjątkową ostrożnością, odławiając białą kobrę.

Kobry to gatunek, którego nie sposób nie odróżnić od innych węży. Wyróżnia je wiele charakterystycznych cech, m.in. "kaptur" na głowie oraz dwa długie, haczykowato zagięte zęby. Kobry indyjskie mają na plecach także wyjątkowy wzór, który przypomina okulary. W ich gruczołach jadowych znajduje się zazwyczaj ilość jadu pozwalająca na zabicie 10-15 osób.

Albinizm u zwierząt zazwyczaj jest cechą niepożądaną. Brak pigmentacji sprawia, że gatunkom stadnym trudno się przystosować do reszty osobników, a drapieżnikom utrudnia polowanie. W przypadku kobry schwytanej w Indiach biała barwa ciała najwyraźniej nie okazała się jednak przeszkodą, bo zwierzę wygląda na zdrowe, dojrzałe i osiągnęło całkiem spore rozmiary. Teraz wróciło na tereny leśne. Miejmy nadzieję, że już nie będzie niepokoić ludzi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas