Jabłoń Newtona w Cambridge została powalona przez rekordowo silny wiatr
Klon oryginalnej jabłoni, z której jabłko spadło na głowę Sir Isaaca Newtona, znajdujący się w Ogrodzie Botanicznym w Cambridge, został powalony został powalony przez rekordowo mocne wiatry.
Drzewo, które stoi przy wejściu do ogrodu od 68 lat jest klonem drzewa rosnącego w domu Newtona w Woolsthorpe Manor w Lincolnshire.
Jak tłumaczył na Twitterze zarządzający ogrodem dr Samuel Brockington, z oryginalnego drzewa - które, jak na ironię, również zostało powalone przez silny wiatr w XIX wieku - pobrano wiele szczepów, z których dużą część zasadzono w posiadłościach, takich jak Belton House. Jednak zraz - czyli młody pęd lub gałązka drzewa - została przeznaczona do badań i większość istniejących dziś jabłoni Newtona to klony tego oryginalnego zrazu.
Mimo że strata ta jest dotkliwa, jego spuścizna przetrwa dzięki trzem szczepom, które zostały pobrane w oczekiwaniu na ostateczny upadek drzewa. Dwa z tych szczepów nadal znajdują się w Ogrodzie Botanicznym, gdzie wkrótce zostaną posadzone.
"Dzięki niezwykłej nauce, jaką jest szczepienie, zraz Jabłoni Newtona będzie nadal obecny w naszych kolekcjach" - powiedział Brockington.
Silne wiatry i zmiana klimatu
Niestety bardzo silne wiatry - a nawet ekstremalne huragany - będą coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych, ponieważ wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom mórz napędzają ich siłę. Przykładem takiej tendencji był huragan Ida, który w poprzednim roku uderzył w Stany Zjednoczone z ogromną siłą. "Ciepłe temperatury oceanu są paliwem dla dużych burz tropikalnych. W przypadku Idy zaobserwowano jej gwałtowną intensyfikację do huraganu kategorii czwartej i jest to klasyczny sygnał zmian klimatycznych" - ocenił Dziekan University of Michigan's School for Environment and Sustainability, klimatolog Jonathan Overpeck.