"Hotel nie powinien tu nigdy powstać". Burmistrz Dusznik-Zdroju oskarżony o korupcję

Katarzyna Nowak

Opracowanie Polecamy Katarzyna Nowak

Burmistrz Dusznik-Zdroju został oskarżony o przekroczenie uprawnień ws. budowy apartamentowca w Zieleńcu oraz korupcję. Cały teren Zieleńca jest objęty specjalnym obszarem ochrony "Góry Orlickie" Natura 2000, a także Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie. Według prokuratury, hotel nie powinien powstać w miejscu, w którym się pojawił.

article cover
East News
Burmistrz Dusznik-Zdroju został oskarżony o przekroczenie uprawnień ws. budowy apartamentowca w Zieleńcu oraz korupcję
Burmistrz Dusznik-Zdroju został oskarżony o przekroczenie uprawnień ws. budowy apartamentowca w Zieleńcu oraz korupcjęMarek BazakEast News

Piotr L. został aresztowany pod koniec kwietnia. Samorządowiec był podejrzanym w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju. Obiekt w Zieleńcu powstał na terenie chronionego obszaru Natura 2000 przy równoczesnym sprzeciwie mieszkańców. Oskarżony wraz z innymi osobami usłyszeli właśnie wyrok w sprawie.

"Hotel nie powinien tu stanąć"

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy oskarżyła burmistrza Dusznik-Zdroju Piotra L. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz o przyjęcie korzyści majątkowej. Wraz z burmistrzem Dusznik-Zdroju zatrzymano biznesmena Ryszarda S., dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Tomasza C. oraz Józefa K. - współpracownika Ryszarda S.

"Prokurator oskarżył Piotra L. o popełnienie czterech czynów polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju" - powiedział rzecznik prokuratura Tomasz Orepuk.

Wbrew prawu i przyrodzie

14-kondygnacyjny aparthotel w Zieleńcu powstał pomimo sprzeciwu mieszkańców oraz szkód przyrodniczych. W 2019 r. wskazywano, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie. W Zieleńcu, który jest częścią Dusznik-Zdroju panuje specyficzny mikroklimat, porównywany do alpejskiego.

W rejonie znajdują się cenne tereny podmokłe, w tym Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem.

Prokurator podkreślił, że hotel o parametrach, jakie były wskazane w decyzjach wydawanych przez burmistrza Dusznik-Zdroju nie powinien nigdy powstać w miejscu, gdzie został zbudowany.

"Wynika to m.in. z faktu, że teren gdzie powstał hotel, był i jest objęty programem Natura 2000" - powiedział prokurator.

Spis powszechny gęsi. Obrączkowanie ptaków ruszyłoPolsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas