Afera o hotel w obszarze Natura 2000. Burmistrz Dusznik-Zdroju nadal w areszcie

Piotr L. został aresztowany decyzją świdnickiego sądu pod koniec kwietnia. Samorządowiec jest podejrzanym w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju. Hotel powstał na terenie chronionego obszaru Natura 2000 oraz pomimo sprzeciwu mieszkańców.

Świdnicki Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie na zastosowanie tymczasowego aresztu dla burmistrza Dusznik-Zdroju Piotr L. Burmistrz uzdrowiska został aresztowany pod koniec kwietnia. 23 maja Sąd Okręgowy w Świdnicy rozpatrywał zażalenie na decyzję sądu pierwszej instancji, które wniósł sam burmistrz. Mężczyzna pozostał jednak decyzją sądu w areszcie.

Afera o hotel w obszarze Natura 2000

25 kwietnia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby w tym biznesmena Ryszarda S. (znanego z branży hoteli i "afery hazardowej") oraz burmistrza Dusznik-Zdroju, Piotra L. Burmistrz jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie 14-kondygnacyjnego hotelu na terenie kurortu Zieleniec. 

Reklama

"Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu" - potwierdza prokurator. Piotr L. jest podejrzany o przyjęcie łapówki i obietnicy kolejnej, a także o zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki, jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców. Zarzuty usłyszał też dyrektor jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku.

Aparthotel w Zieleńcu (część miasta) może pomieścić ok. 1000 gości. W 2019 r. mieszkańcy oraz właściciele pensjonatów z regionu protestowali przeciwko tej budowie. Wskazywali, że inwestycja zarówno zaszkodzi środowisku, jak i będzie zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym toczyły się postępowania dotyczące tej budowy.

Według ustaleń śledztwa, hotel o parametrach wskazanych w decyzjach wydawanych przez Piotra L., nie powinien powstać w miejscu, w którym był budowany. "Wynika to m.in. z faktu, że teren gdzie powstał hotel był i jest objęty programem Natura 2000" - powiedział prokurator. Cały teren Zieleńca jest objęty specjalnym obszarem ochrony "Góry Orlickie" Natura 2000, a także Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie.

W Zieleńcu, będącym częścią Dusznik-Zdroju panuje specyficzny mikroklimat, porównuje się go do alpejskiego. Obszar ten jest chętnie odwiedzany przez turystów zarówno wiosną i latem, jak i zimą. W rejonie znajdują się cenne tereny podmokłe, w tym Rezerwat Przyrody Torofowisko pod Zieleńcem.

- Zobacz też: Ile rezerwatów przyrody jest w Polsce?

PAP
Dowiedz się więcej na temat: śledztwo | natura 2000

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama