Gdzie na grzyby 2022. Małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie lasy
Sezon na grzyby trwa. Borowiki, podgrzybki, koźlarze, kurki i maślaki - w lasach jest ich coraz więcej, a szanse na urodzaj zwiększają się z każdym deszczem. Gdzie warto wybrać się na grzybobranie? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzyby w Małopolsce, na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim.
Spis treści:
Gdzie pojechać na grzyby w Małopolsce? Mapa miejsc
Małopolska słynie z grzybnych lasów, w których można znaleźć m.in. borowiki, maślaki, rydze, kurki, gołąbki i koźlarze.
Szczególną popularnością wśród grzybiarzy cieszą się lasy w powiatach bocheńskim i brzeskim. Tam grzybów warto szukać w lasach w okolicy Borzęcina, Nowego Wiśnicza czy Uszwi.
Doświadczeni grzybiarze polecają również okolice Wadowic - lasy na terenie Leskowa, Choczni czy Jaroszewic to prawdziwy raj dla amatorów wędrówek z koszykiem. Podobno występują tam przede wszystkim podgrzybki, prawdziwki oraz koźlarze.
Osoby, które szukają sprawdzonych miejsc na grzybobranie w bliskiej okolicy Krakowa mogą się natomiast wybrać do nadleśnictwa krzeszowickiego. Tam, w pasmach leśnych od Bolechowic do Czernej każdego roku pojawiają się podgrzybki, prawdziwki i kanie.
Kompleks leśny na Garbie Tenczyńskim słynie z prawdziwków, natomiast lasy ciągnące się od Czernichowa do Alwerni, ze względu na bardziej piaszczyste podłoże obfitują w kurki i rydze. Jesienią można tam znaleźć także opieńki.
Ciekawym pomysłem na wycieczkę połączoną z grzybobraniem jest także odwiedzenie Puszczy Niepołomickiej. Ten duży obszar porośnięty zarówno przez drzewa iglaste, jak i liściaste zapewnia doskonałe warunki do rozwoju wielu gatunków grzybów.
Użytkownicy grupy facebookowej Grzyby Małopolska piszą, że po ostatnich deszczach coraz więcej grzybów pojawia się w lasach w okolicy Myślenic, Pcimia, Stróży i Limanowej. Prawdziwki występują również w Gorcach. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie w Gorczańskim Parku Narodowym jest zabronione.
Planujesz grzybobranie na Podkarpaciu? Sprawdź te lasy
W tym regionie, w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą, obecnie grzybów najlepiej szukać w położonych nieco wyżej lasach górskich. Wilgotność gleby jest tam większa niż na nizinach, co sprzyja rozwojowi grzybni.
Najlepsze miejsca na grzybobranie na Podkarpaciu to bez wątpienia kompleks leśny w okolicy Baligrodu, lasy wokół Arłamowa oraz tereny Kalwarii Pacławskiej. Można tam znaleźć zarówno borowiki, jak i podgrzybki czy koźlarze.
Aktualnie trwa również sezon na kurki, pojawiają się także maślaki. Mimo że raczej nie można się spodziewać takiego wysypu, jak w zeszłym roku, jest lepiej, niż jeszcze kilka tygodni temu.
"Spacerek po lesie po ostatnich deszczach i coś w końcu ruszyło, 40 borowików ceglastoporych i 2 borowiki szlachetne. Miło widzieć wracającą do zdrowia ściółkę" - piszą internauci.
Mieszkańcy Rzeszowa na grzybobranie mogą się wybrać w okolice Brzózy Królewskiej lub Julina. Dużą popularnością cieszą się także lasy w pobliżu Głogowa Małopolskiego.
Gdzie na grzyby w województwie świętokrzyskim w 2022 roku?
Lasy w województwie świętokrzyskim każdego roku przyciągają wielu turystów i grzybiarzy. Do najczęściej odwiedzanym miejsc należą: Puszcza Świętokrzyska obfitująca w prawdziwki, podgrzybki i kurki, lasy w Dolinie Nidy czy okolice Małogoszcza.
Wybierając się na grzybobranie warto odwiedzić również kompleksy leśne w nadleśnictwach Łagów, Daleszyce oraz Zagnańsk.
Dużo prawdziwków oraz koźlarzy w ubiegłych latach znajdowano także w okolicy miejscowości Rembów. Bardzo często pojawiają się tam również kanie.
Mimo że i w tym regionie grzybów jest mniej niż w poprzednich latach, warto wybrać się do lasu, chociażby na spacer. Jeśli uda się znaleźć jakieś skarby, należy sprawdzić, czy są to gatunki jadalne oraz pamiętać o tym, jak właściwie zbierać grzyby.
Czytaj również:
Zobacz także: