Reklama

Gdzie na grzyby 2022. Małopolska, Podkarpacie, Świętokrzyskie. Najlepsze miejsca na grzybobranie

Sezon na grzyby trwa. W lasach pojawiają się borowiki, podgrzybki, koźlarze, kurki i maślaki. Niestety z powodu suszy w 2022 roku jest ich znacznie mniej, niż rok wcześniej. Gdzie warto wybrać się na grzybobranie? Przedstawiamy najlepsze miejsca na grzyby w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w województwie świętokrzyskim.

Sierpień to czas, w którym w lasach pojawia się coraz więcej grzybów. W tym roku jest ich jednak wyjątkowo mało. Winą za to należy obarczyć wysokie temperatury oraz niewielką ilość opadów. Szusza sprawia, że grzybnia nie ma warunków, by się rozwinąć.

Jednak szanse na urodzaj w lasach zwiększają się z każdym deszczem, który nawadnia wyschniętą ściółkę.

Gdzie pojechać na grzyby w Małopolsce? Mapa miejsc

Małopolska słynie z grzybnych lasów, w których można znaleźć m.in. borowiki, maślaki, rydze, kurki, gołąbki i koźlarze. 

Szczególną popularnością wśród grzybiarzy cieszą się lasy w powiatach bocheńskim i brzeskim. Tam grzybów warto szukać w lasach w okolicy Borzęcina, Nowego Wiśnicza czy Uszwi. 

Reklama

Doświadczeni grzybiarze polecają również okolice Wadowic - lasy na terenie Leskowa, Choczni czy Jaroszewic to prawdziwy raj dla amatorów wędrówek z koszykiem. Podobno występują tam przede wszystkim podgrzybki, prawdziwki oraz koźlarze. 

Osoby, które szukają sprawdzonych miejsc na grzybobranie w bliskiej okolicy Krakowa mogą się natomiast wybrać do nadleśnictwa krzeszowickiego. Tam, w pasmach leśnych od Bolechowic do Czernej każdego roku pojawiają się podgrzybki, prawdziwki i kanie. 

Kompleks leśny na Garbie Tenczyńskim słynie z prawdziwków, natomiast lasy ciągnące się od Czernichowa do Alwerni, ze względu na bardziej piaszczyste podłoże obfitują w kurki i rydze. Jesienią można tam znaleźć także opieńki. 

Ciekawym pomysłem na wycieczkę połączoną z grzybobraniem jest także odwiedzenie Puszczy Niepołomickiej. Ten duży obszar porośnięty zarówno przez drzewa iglaste, jak i liściaste zapewnia doskonałe warunki do rozwoju wielu gatunków grzybów. 

Użytkownicy grupy facebookowej Grzyby Małopolska piszą, że po ostatnich deszczach coraz więcej grzybów pojawia się w lasach w okolicy Myślenic, Pcimia, Stróży i Limanowej. Prawdziwki występują również w Gorcach. 

Na stronie grzyby.pl można znaleźć takie wpisy, pochodzące z ostatnich dni:

"W dolinie Kamienicy w Gorcach są już pierwsze rydze. Oznaka jesieni ale w sumie sezon letni jeszcze nie zdążył się rozkręcić. Sporadycznie borowiki i ceglaki. Wychodzą małe kurki",

"Kiepsko, 2 małe kanie + kilka  gołąbków zielonawych. Raczej sucho, optymistyczny symptom to kilka młodych purchawek. Mam wrażenie, że coś powinno się ruszyć po zapowiadanym sobotnim deszczu zwłaszcza, że ziemia jest nagrzana. W końcu kiedyś musi to nastąpić".

Należy jednak pamiętać, że grzybobranie w Gorczańskim Parku Narodowym jest zabronione. 

Planujesz grzybobranie na Podkarpaciu? Sprawdź te lasy

W tym regionie, w związku z utrzymującą się wysoką temperaturą, obecnie grzybów najlepiej szukać w położonych nieco wyżej lasach górskich. Wilgotność gleby jest tam większa niż na nizinach, co sprzyja rozwojowi grzybni. 

Najlepsze miejsca na grzybobranie na Podkarpaciu to bez wątpienia kompleks leśny w okolicy Baligrodu, lasy wokół Arłamowa oraz tereny Kalwarii Pacławskiej. Można tam znaleźć zarówno borowiki, jak i podgrzybki czy koźlarze. 

Aktualnie trwa również sezon na kurki, pojawiają się także maślaki. Mimo że raczej nie można się spodziewać takiego wysypu, jak w zeszłym roku, jest lepiej, niż jeszcze kilka tygodni temu.

"Spacerek po lesie po ostatnich deszczach i coś w końcu ruszyło, 40 borowików ceglastoporych  i 2 borowiki szlachetne. Miło widzieć wracającą do zdrowia ściółkę" - piszą internauci. 

Mieszkańcy Rzeszowa na grzybobranie mogą się wybrać w okolice Brzózy Królewskiej lub Julina. Dużą popularnością cieszą się także lasy w pobliżu Głogowa Małopolskiego. 

Gdzie na grzyby w województwie świętokrzyskim w 2022 roku? 

Lasy w województwie świętokrzyskim każdego roku przyciągają wielu turystów i grzybiarzy. Do najczęściej odwiedzanym miejsc należą: Puszcza Świętokrzyska obfitująca w prawdziwki, podgrzybki i kurki, lasy w Dolinie Nidy czy okolice Małogoszcza. 

Wybierając się na grzybobranie warto odwiedzić również kompleksy leśne w nadleśnictwach   Łagów, Daleszyce oraz Zagnańsk. 

Dużo prawdziwków oraz koźlarzy w ubiegłych latach znajdowano także w okolicy miejscowości Rembów. Bardzo często pojawiają się tam również kanie. 

Mimo że i w tym regionie grzybów jest mniej niż w poprzednich latach, warto wybrać się do lasu, chociażby na spacer. Jeśli uda się znaleźć jakieś skarby,  należy sprawdzić, czy są to gatunki jadalne oraz pamiętać o tym, jak właściwie zbierać grzyby. 

Czytaj również:

Latem, jesienią, a może zimą? Kiedy posadzić iglaki, aby im nie zaszkodzić?

Grzyby mają swój język, który jest podobny do ludzkiego

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy