Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku, a gdzie jest najzimniej?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Co roku w wakacje słychać narzekania Polaków dotyczące cen nad Bałtykiem, a także niepewnej pogody i zimnej wody w morzu. Istnieje wiele osób, które wolą spędzać urlop za granicą, ale nadbałtyckie miejscowości przyciągają co roku tłumy. Chcesz spędzić wakacje nad Bałtykiem? Sprawdź, w których miejscach morska woda jest najcieplejsza, a w których jest najzimniej.

Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku, a gdzie jest najzimniej?
Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku, a gdzie jest najzimniej? 123RF/PICSEL

Wakacje nad Bałtykiem. Od czego zależy temperatura wody w morzu?

Każdy, kto spędził kiedykolwiek wakacje nad Morzem Bałtyckim, wie, że ten akwen nie należy do najcieplejszych. Jego północna część sięga niemal do koła podbiegunowego! Polskie wybrzeże leży przy południowym krańcu Bałtyku, co sprawia, że tutaj jest on znacznie cieplejszy. 

Jednak poza szerokością geograficzną na temperaturę wód mają również wpływ:

  • ukształtowanie dna morskiego - woda szybciej nagrzewa się tam, gdzie jest płytsza;
  • prądy morskie - w Bałtyku występują tylko lokalne prądy morskie, ale znaczenie ma też zjawisko upwellingu, czyli wznoszenia zimnych mas wody z dna na powierzchnię;
  • pogoda - oczywiście woda w morzu jest najcieplejsza latem, gdy występuje więcej ciepłych, słonecznych dni.

Istnieją pewne miejsca na polskim wybrzeżu, w których zwykle można liczyć na wyższe temperatury wody. Gdzie się one znajdują?

Każdy, kto spędził kiedykolwiek wakacje nad Morzem Bałtyckim, wie, że ten akwen nie należy do najcieplejszych123RF/PICSEL

Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku?

Chcesz poczuć się nad Bałtykiem jak na południowych wakacjach? W niektórych miejscach na polskim wybrzeżu są na to większe szanse niż w innych. Patrząc na ukształtowanie dna Morza Bałtyckiego, cieplejszych wód można się spodziewać m.in. od Świnoujścia do Kołobrzegu, od Ustki do Łeby czy nawet do Władysławowa. Płytsze wody szybciej się nagrzewają podczas słonecznych i ciepłych dni. O przyjemniejsze temperatury do kąpieli łatwiej jest też w Zatoce Puckiej. Woda jest tu bowiem płytka, a Półwysep Helski oddziela ją od pozostałej części akwenu.

Z drugiej jednak strony w okolicach Kołobrzegu mogą występować zimne prądy. Gdy wiatr zmienia kierunek na wschodni, może tu dochodzić do występowania zjawiska upwellingu. Podobny problem dotyczy odcinka wybrzeża rozciągającego się od Łeby do Władysławowa.

Podsumowując, najcieplejsza woda w Bałtyku występuje zazwyczaj:

  • w okolicy Świnoujścia,
  • między Ustką a Łebą,
  • na odcinku od Trójmiasta do Pucka.

Rekordy wysokiej temperatury najczęściej padają w Pucku - zdarza się, że woda ma tam nawet ponad 25 stopni Celsjusza!

Wiele zależy jednak od aktualnych warunków. Ponadto trzeba pamiętać, że cieplejsza woda sprzyja zakwitaniu sinic. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby Twoje wakacje nad Bałtykiem zostały popsute przez zakaz kąpieli, być może warto wybrać się do miejscowości, w której woda jest nieco zimniejsza.

Istnieją pewne miejsca na polskim wybrzeżu, w których zwykle można liczyć na wyższe temperatury wody. Gdzie się one znajdują? 123RF/PICSEL

Gdzie jest najzimniejsza woda w Bałtyku?

Gdzie nie jechać, jeśli marzą Ci się kąpiele w Bałtyku, a nie zamierzasz wstępować do klubu morsów? Wzdłuż polskiego wybrzeża najzimniejsza woda występuje często w okolicach Kołobrzegu i Mielna, a także przy Helu. Niemniej jednak turyści chętnie wybierają te miejscowości na wakacyjne pobyty. Co więcej, nie brakuje w nich śmiałków chętnych do kąpieli w morzu, które nawet w ciepły lipcowy czy sierpniowy dzień może mieć jedynie 16-18 stopni Celsjusza.

Wakacje nad Bałtykiem. Gdzie jechać najlepiej?

Na polskim wybrzeżu Bałtyku każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu duże miasta, które poza plażą zapewniają szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową (Gdańsk, Gdynia),  miejscowości pełne życia i atrakcji, przyciągające przede wszystkim młodych ludzi (np. Mielno), eleganckie kurorty dla wymagających (np. Sopot, Międzyzdroje), typowe uzdrowiska (np. Kołobrzeg), ale też zaciszne, małe miejscowości, w których infrastruktura jest skromna, a plażę czasami nawet w środku sezonu można mieć tylko dla siebie. Możesz też wybrać kierunek podróży pod względem temperatury wody - teraz wiesz już, gdzie jest ona najcieplejsza.

Szczeka, ale to nie pies. Sarny wydają zaskakujące dźwiękiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas