​Finał "Operacji Czysta Rzeka 2021"

Do akcji sprzątania rzek i ich okolic zgłosiło się 4,6 tys. wolontariuszy z ponad 200 sztabów. Na najbliższy weekend zaplanowano finał akcji.

article cover
operacjarzekamateriały prasowe

Akcja sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 rozpoczęła się 22 marca, w Światowy Dzień Wody. Od tamtej pory wolontariusze posprzątali 100 miejsc. - Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Z dnia na dzień statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, na jaki ludzki potencjał ostatecznie możemy liczyć, gdyż naszym zadaniem jest zabezpieczyć akcje logistycznie - mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

W związku z obostrzeniami pandemicznymi, ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych. - Wciąż pamiętamy rok 2020, kiedy z powodu ogłoszonej pandemii i ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych odwołaliśmy akcje sprzątania, dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić wszystko, by sprostać wymaganiom i jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy - dodaje Parol.

Finał inicjatywy zaplanowano na 17 kwietnia. Tego dnia 122 sztaby w 14 województwach zorganizują 202 akcje sprzątania. Weźmie w nich udział 3076 wolontariuszy. - To będą wielkie porządki nad rzekami i jeziorami, w lasach i miejscowościach. Przyroda otrzyma prezent na zbliżające się święto Dnia Ziemi, które przypada 22 kwietnia. To dla nas ważne. Zależy nam na tym, aby budować ekologiczne postawy. Chcemy, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem - wyjaśnia organizator.

Dzięki współpracy z lokalnymi samorządami i operatorami, zebrane śmieci trafią do miejsc utylizacji. W tegorocznej edycji większość odbiorów odbywa się na mocy porozumienia. Tam, gdzie nie jest to możliwe, organizatorzy uprzątnięcie śmieci zapewniają w ramach funduszu Bank Kontenerów.

Zdaniem organizatorów, to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych a także turystów do utrzymywania czystości wokół rzek.

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas