Europa świętuje. Polska też może się pochwalić parkami narodowymi

Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony 24 maja to okazja do skupienia się na pozytywnych aspektach obejmowania terenów tą formą przyrody. O potrzebę powoływania parków narodowych w Polsce zapytaliśmy dyrekcję Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pieniński Park Narodowy został utworzony 1 czerwca 1932 r. jako pierwszy park narodowy w Polsce
Pieniński Park Narodowy został utworzony 1 czerwca 1932 r. jako pierwszy park narodowy w Polscefot. Albin MarciniakEast News

Dzień parków narodowych jest obchodzony w całej Europie, a data ta wiąże się bezpośrednio z decyzjami, jakie ponad 100 lat temu zapadły w Szwecji. Najstarszym parkiem narodowym Europy jest bowiem szwedzki Sarek, który powstał 24 maja 1909 r. (dla porównania najstarszy park narodowy Yellowstone został powołany w 1872 r.) i jego powołanie zapoczątkowało coroczne obchody związane z tworzeniem europejskich narodowych.

Na terenie parku Sarek znajduje się 200 szczytów górskich i to te górzyste obszary są najczęściej obejmowane formą ochrony, jaką jest park narodowy. Ale nie tylko górskie murawy wymagają ochrony. Chronione są też obszary torfowisk, które mają szczególne znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie.

Jak to wygląda w Polsce?

Polskie parki

Parki narodowe w Polsce stanowią niewielki procent powierzchni kraju, bo zaledwie 1 proc. To naprawdę mało. W każdym parku narodowym wyznacza się obszary ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej. Na obszarach graniczących z parkiem wyznacza się otulinę parku narodowego. Ta część jest równie chętnie odwiedzana przez turystów, jak sam park. 

"Mamy w kraju dużo fragmentów przyrody zachowanych w dobrym stanie. 1 proc. to mało. Zamykamy tę listę, jeśli chodzi o Europę - mówi w rozmowie z Interią Zastępca dyrektora w Karkonoskim Parku Narodowym Przemysław Tołoknow.

Spośród 23 polskich parków narodowych wyróżniają się nie tylko te największe i najstarsze. W każdym parku znajdują się ekosystemy, w których bytują endemiczne gatunki, w krajobrazy zachwycają różnorodnością. W polskich parkach narodowych chroni się zwierzęta, rośliny, grzyby, glebę, skałę, wodę i cały krajobraz.

Największym parkiem w Polsce jest Biebrzański PN - ponad 59 tys. Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, najmniejszy Ojcowski PN, a najmłodszy PN Ujście Warty.

Parki narodowe są potrzebne

Czy potrzebujemy dotychczasowych i kolejnych parków narodowych? "Najlepiej na to pytanie odpowiada  frekwencja parków narodowych w Polsce. Są bardzo chętnie odwiedzane. Karkonoski Park Narodowy (KPN) odwiedza rocznie co najmniej 1,5 mln turystów, a Tatrzański nawet 3,5 mln" - mówi wicedyrektor KPN.

Przemysław Tołoknow zaznacza, że Polska ma potencjał do utworzenia nowych parków narodowych. "To kwestia przekonania mieszkańców regionu" - zaznacza wicedyrektor. "Obszary chronione w Polsce powinny być doceniane i chronione" - podsumowuje.

Być może jeszcze w tym roku doczekamy się utworzenia nowego parku narodowego, a w kolejnych powiększenia dotychczasowych. Karkonoski Park Narodowy jest na liście parków, które prawdopodobnie zwiększą swój obszar.

Żmije rozpoczęły sezon godowy. Jadowite węże można spotkać w polskich lasachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas