Dziwne i nietypowe grzyby w polskich lasach. Strach się bać

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Soplówka jeżowata, garstnica wypaleniskowa i próchnilec maczugowaty – to tylko kilka gatunków spotykanych w Polsce grzybów, których wygląd znacząco odbiega od klasycznych kurek czy prawdziwków. Najdziwniejsze grzyby występujące w Polsce mają zakręcone kapelusze, wyglądają jak szarawe gwiazdy albo długowłose pompony. Skąd się u nas wzięły i czy można je jeść? Poznaj gatunki grzybów, które wyglądają jak z bajki.

Smardze należą do jednych z najbardziej pożądanych grzybów świata
Smardze należą do jednych z najbardziej pożądanych grzybów świata123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dziwne grzyby w Polsce

Każdy grzybiarz z pewnością rozpozna borowika, opieńkę, kurkę czy rydza. Bardziej wytrawni zbieracze tych leśnych skarbów potrafią rozróżnić także mniej znane gatunki. Jednak niektóre grzyby, występujące w naszych lasach, nie wyglądają ani trochę podobnie do tych popularnych gatunków. Część z nich wzbudza zachwyt, niektóre zaś po prostu przerażają. Wiele tych najdziwniejszych okazów przybyło do Polski z egzotycznych krajów, inne zaś pochodzą z Europy, ale są niezwykle rzadkie.

Okazuje się jednak, że niektóre wyglądające jak z bajki (albo jak z horroru) owocniki są nie tylko ozdobą lasu, ale również znajdują zastosowanie w kuchni. Dowiedz się, które dziwne grzyby w Polsce można zbierać i co się z nich przyrządza.

Dziwne grzyby jadalne w polskich lasach

Nie wszystkie wyglądające dziwnie i przerażająco grzyby należą do niejadalnych. Są w polskich lasach również gatunki, które można zbierać i przyrządzać. Które najdziwniejsze grzyby można, a nawet warto jeść?

Siedzuń sosnowy.
Siedzuń sosnowy.Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0
  • Siedzuń sosnowy - wyglądem przypomina gąbkę albo koralowca. Wyrasta na pniach sosen albo świerków. Pięknie pachnie i świetnie smakuje - ma delikatny, orzechowy posmak. Można go smażyć, dusić i suszyć. Ma też niezwykłe właściwości zdrowotne - zapobiega cukrzycy, wspomaga układ odpornościowy, przyspiesza gojenie ran.

  • Dzieżka pomarańczowa - grzyb ten ma intensywnie pomarańczową barwę i rośnie w skupiskach na wilgotnej, gołej ziemi. Najczęściej spotyka się go w miejscach dosyć nasłonecznionych, w parkach, ogrodach i na obrzeżach lasów. Owocniki są wygięte do góry, przypominają kształtem miseczki. Dzieżka jest jadalna, ale prawie nie ma smaku. Nadaje się więc bardziej jako dekoracja potraw niż ich składnik. 

  • Lejkowiec dęty - nazywany bywa również kominkiem albo wronim uchem. Wyglądem odrobinę przypomina kurkę, ma jednak grafitowy, wpadający w czarny kolor i bardziej lejkowaty kształt. Lejkowce nadają się do jedzenia - mają delikatny smak i przyjemnie pachną. Ze względu na swój wygląd nie są jednak często wykorzystywane w kuchni.

  • Smardz jadalny - smardze wyglądają jak spiczaste gąbki z dużymi pęcherzykami, osadzone na białych trzonkach. Można je spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także na łąkach. W przeciwieństwie do większości grzybów nie rosną jesienią, ale w kwietniu i w maju. Miąższ smardza jest biały albo jasnożółty i bardzo smaczny, a zapach bardzo przyjemny. Smardze przyrządza się smażąc na maśle albo dodając do jajecznicy, omletów czy sosów.

  • Soplówka jeżowata - to bardzo rzadki grzyb, zwykle wyrastający na uszkodzonych bukach i dębach. Ma specyficzny wygląd - jest biała i przypomina pompon albo kaskadę cienkich sopelków. Choć grzyb ma delikatny smak i zapach, a także jest jadalny, nie wolno go zbierać - jest w Polsce pod ochroną.

  • Purchawka czarniawa - owocnik purchawki jest kulisty i na całej powierzchni pokryty kolcami długości 2-3 mm. Grzyb ten może być kremowy albo jasnoszary. Purchawki są jadalne, choć w kuchni wykorzystuje się jedynie młode okazy. Starsze egzemplarze mają bardzo nieprzyjemny zapach. Purchawki czarniawej należy szukać w lasach iglastych i liściastych, na łąkach i w zaroślach, rośnie na ziemi.

Dziwne grzyby niejadalne i trujące w polskich lasach

Które z najdziwniejszych okazów grzybów powinny pozostać w lesie? Poznaj najciekawsze gatunki, których nie powinno się spożywać, gdyż są niejadalne, a nawet trujące.

Próchnilec maczugowaty to grzyb zwany „palcami umarlaka”, który rośnie na martwym drewnie drzew liściastych głównie buków, dębów oraz klonów.
Próchnilec maczugowaty to grzyb zwany „palcami umarlaka”, który rośnie na martwym drewnie drzew liściastych głównie buków, dębów oraz klonów.ibogdan/easyfotostock/Eastnews
  • Okratek australijski - grzyb ten pojawił się w Polsce najprawdopodobniej w okolicach 1975 roku. Został zawleczony z Australii albo z Nowej Zelandii, wraz z glebą lub roślinami. W naszym kraju występuje młodych lasach, na żyznych glebach. Gdy grzyb dorośnie, przybiera kształt rozłożystych macek ośmiornicy w czerwonym kolorze. Ramiona te przypominają również rozgwiazdę. Ma bardzo nieprzyjemny zapach, który wiele osób określa jako zapach padliny.

  • Kolaczkówka piekąca (ząb diabła) - jeden z najbardziej niezwykłych pod względem wyglądu grzybów spotykanych w Polsce, objęty ścisłą ochroną. Grzyb jest biały, płaski, a z niego wydobywa się czerwona, wodnista wydzielina. Kolczakówka wygląda jak rozlany budyń z kuleczkami granatu albo jakby była skropiona krwią. Rośnie w lasach iglastych, na ziemi albo na szyszkach. Choć nie jest to grzyb trujący, ma bardzo pikantny, wręcz piekący miąższ.

  • Próchnilec maczugowaty - grzyb ten bywa nazywany także "palcami umarlaka". Wynika to z jego wyglądu - owocniki są podłużne i czarne, a do tego wyrastają z twardej podkładki, co wygląda dość upiornie. Pojawiają się jesienią, głównie na martwych bukach i dębach.

  • Piestrzenica kasztanowata - wyglądem przypomina duży orzech włoski albo olbrzymiego rodzynka osadzonego na białej nóżce. Ze względu na zawartość trującej substancji - gyromitryny, nie nadaje się do jedzenia. Można ją zaobserwować w lasach sosnowych, zwykle w niższych regionach górskich. Pojawia się od marca do maja. Niedoświadczeni grzybiarze dość często mylą piestrzenicę ze smardzem jadalnym.

  • Gwiazdosz wymionowaty - grzyb ten uznawany jest w Polsce za gatunek wymierający, dlatego spotyka się go niezwykle rzadko. W początkowym stadium rozwoju jest kulisty, a następnie otwiera się i rozkłada, tworząc gwiazdę z kulką w środku. Owocniki są jasnoszare do brązowych. Jest to grzyb niejadalny, objęty ochroną.

  • Próchnilec gałęzisty - grzyb ten często pozostaje niezauważony przez grzybiarzy, gdyż jego cienkie owocniki przypominają bardziej drobne gałązki niż klasyczne grzyby. Bywa także mylony z porostem. Wyrasta w lasach przez cały rok i co ciekawe - można go spotkać niemal na całym świecie. Jest to grzyb niejadalny, aczkolwiek trwają prace nad obecnością w nim cennych substancji, mogących mieć działanie przeciwnowotworowe. 

  • Garstnica wypaleniskowa - rośnie w grupkach, które przypominają wyglądem rozbite skorupki jajek. Można ją spotkać w lasach i na leśnych polanach. Bardzo często wyrasta na pogorzeliskach, stąd też jej nazwa. Jest niejadalna, nie ma wyczuwalnego zapachu.

Spacerując po lesie w poszukiwaniu kurek, opieniek czy maślaków można natknąć się na niezwykle dziwne okazy - wiele z nich zupełnie nie przypomina "tradycyjnych" grzybów. Co ciekawe, niektóre bardzo specyficzne czy wręcz przerażające gatunki są jadalne. Pytanie tylko, kto ma na tyle odwagi, by zerwać i przyrządzić grzyby, które mogłyby rosnąć w krainie "Alicji z Krainy Czarów" albo innym, zaczarowanym lesie.

Czego nie wiemy o grzybach?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas