Reklama

Dynamic World. Aplikacja Google’a pokazuje nam, jak zmienia się Ziemia

Przedsiębiorstwo Google wraz we współpracy ze Światowym Instytutem Zasobów stworzyło specjalną aplikację, która pokazuje nam, jak bardzo w danym okresie zmieniła się nasza planeta. Dzięki Dynamic World możemy na bieżąco śledzić katastrofalne skutki klęsk żywiołowych, konsekwencje zmian klimatu czy rozrastające się w błyskawicznym tempie miasta.

- Rzeczywisty świat jest tak dynamiczny, jak ludzie i naturalne procesy, które go kształtują - twierdzą autorzy bezpłatnej aplikacji Dynamic World, które niemal w czasie rzeczywistym pokazuje nam zachodzące zmiany na naszej planecie.

Obraz naszej planety aktualizowany jest w niej średnio co kilka dni, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić najróżniejsze wydarzenia zachodzące na Ziemi. Olbrzymie pożary, wybuchy wulkanów, powodzie, topniejące lodowce czy rozszerzające się pustynie - na to wszystko możemy mieć aktualny wgląd.

Zobacz także: Google i zmiany klimatyczne. Wyszukiwarka zmieniła się na Dzień Ziemi 2022

Reklama

Dynamic World

Każdy piksel na mapie odpowiada około 100 metrom kwadratowym w rzeczywistości, co gwarantuje niezwykle dokładny podgląd na dowolnej miejsce na świecie. W zależności od przeważającej struktury przybierze on jeden z dziewięciu kolorów oznaczających: wodę, lasy, trawę, zalaną roślinność, uprawy, krzewy/zarośla, zabudowania, gołą ziemię lub śnieg/lód.

Narzędzie stworzone przy współpracy dobrze znanego przedsiębiorstwa Google oraz Światowego Instytutu Zasobów całkowicie zmienia pozyskiwanie globalnych danych terenowych. Dotychczas tego typu opracowania tworzone były raz w roku. Teraz dostęp do nich ma każdy w czasie rzeczywistym.

Jedną z ciekawszych zmian, którą możemy zobaczyć w Dynamic World, z pewnością jest reperkusja zeszłorocznych pożarów w Kalifornii. Na własne oczy możemy zobaczyć na mapie 90 tysięcy hektarów spalonych drzew. Najpewniej równie drastyczne zmiany można dostrzec gdzieś na terenie Polski. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL